נחירות אצל ילדים והפסקות נשימה בשינה אצל ילדים

הפסקות נשימה בשינה אצל ילדים ובעיות קשב והיפראקטיביות

ילדים רבים ישנים כשהפה פתוח, נוחרים בשנתם הרצופה בנשימות כבדות וניכרות בה תנועות של בית חזה עליון. ילדים אלו סובלים מהפרעת נשימה בשינה המוגדרת כהפרעת נשימה חסימתית בשינה (SDB-Sleep Disordered Breathing). הפרעה העלולה להתפתח להפסקת הנשימה לפרקי זמן קצרים פעמים רבות במשך הלילה.

הסיכון הכרוך בהפרעה זו הוא פגיעה בתפקוד היומי, בעיקר בהתנהגות ובתפקוד קוגניטיבי. מחקרים מראים שבעיית נחירות אצל ילדים והפסקות נשימה בשינה אצל ילדים משפיעה על התנהגותם והישגיהם בבית הספר: ישנוניות, בעיות קשב, היפראקטיביות, ואפילו תוצאות נמוכות יותר במבחני IQ. זוהי פגיעה ביכולות הלמידה וההתפתחות האינטלקטואלית שעלולה להשפיע גם על לימודיהם בעתיד. אצל ילדים ששנתם אינה רציפה ושלמה עלולות גם להתפתח הפרעות בגדילה בגלל הפרעות בהפרשת הורמון הגדילה.

מחקר הגדול מסוגו שהתקיים בבריטניה ופורסם בשנת 2012 עקב במשך למעלה משש שנים אחרי הפרעות נשימה בשינה אצל יותר מ-11,000 ילדים. ניתוח התוצאות הצביע על כך שילדים עם הפרעות נשימה בשינה כגון נחירות אצל ילדים מועדים לפתח בעיות התנהגות כמו היפראקטיביות ואגרסיביות, לסבול מקשיים בקשרים חברתיים ומקשיים רגשיים. המחקר מראה בבירור שהפרעות הנשימה בשינה קודמות בהופעתן לבעיות התנהגות, וייתכן אף שהן הגורם לבעיות. להערכת החוקרים הפרעות הנשימה בשינה משבשות את רמת החמצן התקינה במוח ואת תהליכי הרענון, השיקום וההתחדשות שלו בשנים הקריטיות ביותר להתפתחותו.

אומרת החוקרת הראשית, ד"ר קארן בונוק: "למרות שנחירות ודום נשימה בשינה הן תופעה שכיחה יחסית בילדים, רופאי ילדים ורופאי משפחה אינם בודקים באופן שגרתי את התופעה. במקרים רבים הרופא שואל את ההורים איך הילד ישן, במקום לשאול במפורט לגבי נחירות, נשימת-פה והפסקות הנשימה. כאשר הורים חושדים באחד מן התסמינים עליהם להתייעץ ולבדוק האם נדרשת חוות דעת של רופא אף-אוזן-גרון או רופא מומחה להפרעות שינה"

מחקר שנערך ב-2004 בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה העלה בי 55% מהילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז סובלים מהפרעות שינה, החוקרים מצאו כי אצל ילדים עם הפרעות קשב נתגלו יותר הפרעות שינה מאשר אצל חבריהם שאינם סובלים מההפרעה, כולל ישנוניות במשך היום. 50 אחוז מהם סבלו מהפרעות נשימה בשינה כגון בעיית נחירות אצל ילדים.
החוקרים ממליצים להוריהם של ילדים הסובלים מבעיות אלה לפנות לאבחון במעבדת שינה, ולא להשתמש בתרופות מעוררות באופן אוטומטי, ללא בירור מקדים. להורים לילדים עם הפרעות קשב שנמצאה אצלם בעיית שינה המליצו החוקרים להקנות לילדים הרגלי שינה נכונים, לטפל בבעיית קשיי הנשימה או התנועה אם נמצאו כאלה, להימנע ממשקאות המכילים קפאין בשעות הערב, ורק אז לשקול בעצה אחת עם רופא – טיפול מעורר בבוקר.

שיטת בוטייקו להסדרת נשימה בשינה אצל ילדים

נשימת-פה היא מרכיב משמעותי בהפרעת הנשימה והיא גם מאפיין מרכזי של נשימת-יתר (היפרוונטילציה). שיטת בוטייקו מטפלת בהפרעות שינה של ילדים כגון נשימות כבדות בשינה אצל ילדים ונחירות אצל ילדים. הסדרת הנשימה בעזרת שיטת בוטייקו מאפשרת חזרה הדרגתית לנשימה נכונה דרך האף. תרגילי הנשימה והטכניקה בכללה מותאמת לילדים ובני נוער. אלו תרגילי נשימה פשוטים שניתן גם לשלב אותם בקלות עם פעילויות קיימות כמו למשל בהליכה, בעת צפיה בטלוויזיה או קריאה ובמשחקים.

לסיכום ולמחשבה נוספת, הנה ציטוט שאהבתי: בסוף המאה ה-19, תיעד ג'ורג' קאטלין את מסעותיו אל 150 שבטי אינדיאנים ביבשת אמריקה בספרו "סתום את פיך והצל את חייך" (1870). כך הוא מתאר את האמהות: "כאשר ראיתי אשה אנדיאנית עניה בתנאי הטבע הפראי מסיימת להניק את תינוקה, סוגרת את שפתיו בהירדמו ושמה אותו בעריסה באוויר הפתוח, אמרתי לעצמי: זהו חינוך מושלם! אם כזו ראויה להיות אומנת של קיסרים!"

מקורות

Bonuck, Karen, et al. "Sleep-disordered breathing in a population-based cohort: behavioral outcomes at 4 and 7 years." Pediatrics 129.4 (2012): e857-e865.

Yamaguchi, Harutaka, et al. "Association between Mouth Breathing and Atopic Dermatitis in Japanese Children 2–6 years Old: A Population-Based Cross-Sectional Study." PloS one 10.4 (2015): e0125916.

De Menezes, Valdenice Aparecida, et al. "Prevalence and factors related to mouth breathing in school children at the Santo Amaro project-Recife, 2005."Brazilian journal of otorhinolaryngology 72.3 (2006): 394-398.