טיפול בקשיי נשימה

במקום קשיי נשימה –

חוזרים לנשום לרווחה 

קשיי נשימה יכולים להופיע כארוע זמני של קוצר נשימה בגלל התקררות או מאמץ פיזי בעצימות גבוהה, או כחלק מבעיית בריאות. האם זו אסטמה, אף סתום ו/או נזלת אלרגית? התקפי חרדה, או הפרעות נשימה בשינה? לנשימה במצבים אלו של קשיי נשימה יש מספר דברים במשותף: היא מהירה, לא שקטה, ולרוב דרך הפה. נשימה לא תקינה היא גורם מרכזי אשר ששים שנה של מחקרים ועבודה מלמדים שחזרה לנשימה נכונה ובריאה היא אפשרית ומהווה מפתח לבריאות טובה. 

קושי לנשום עמוק הוא תחושה אחרת של קוצר נשימה. היא לא מגיעה בעקבות מחלה וגם אין לה קשר למאמץ.  זוהי תחושה המתוארת כחוסר יכולת להכניס אוויר, את כל האוויר. כעין צורך מתמשך לקחת ולנשום נשימות עמוקות, לפעמים בעזרת פיהוקים כדי להכניס עוד יותר אוויר, ובכל זאת התחושה היא שלא מצליחים לקחת את הנשימה עד הסוף וקשה לסיים אותה.

כאשר לא מדובר במחלה ולאחר שנשללו דברים אלו בבדיקות רפואיות, נשארה האפשרות שהנשימה פשוט “אינה מכוונת”. זהו מצב של אי התאמה בין הצורך המדויק (הפיזיולוגי) של הגוף באוויר, לבין כמות האוויר שנושמים. פעמים רבות קושי בנשימה עמוקה מופיע דווקא במצב מנוחה כמו צפיה בטלוויזיה, כשכמות האוויר המתאימה היא קטנה. אז “מי אשם”? בוודאי לא האדם החווה קושי לנשום עמוק. אנו נושמים אוויר לפי מנגנון הנמצא בשליטת המוח, והוא מושפע מאוד ממצבי מתח וחרדה, בהווה או בעבר. 

כאשר חוזרים שוב ושוב על הנסיונות לנשימה עמוקה, נוצר מצב שבו נושמים יותר אוויר אבל מרגישים שחסר ממנו. אנחנו מצפים שיותר אוויר יספק יותר חמצן ונרגיש הקלה, אבל במקום הקלה לרוב מתגברת תחושת קושי בנשימה. האיוורור הגבוה של דרכי הנשימה דווקא גורם לפחות חמצן להשלים את את הדרך מהאוויר דרך הריאות לדם ומשם לתאים. לאיוורור הגבוה בדרכי הנשימה יש השפעה הפוכה על אספקת החמצן לתאים. זהו אפקט הידוע בשם אפקט בוהר ותוכלו לקרוא עליו יותר כאן

קשיים בנשימה עמוקה שאינם קשורים למחלות הם בתחום ניהול הנשימה, באמצעות תרגול תרגילי נשימה המתאים בדיוק למטרה זו שיטת בוטייקו מאפשרת שחזור נשימה אוטומטית תקינה. נשימה התואמת את מצב הפעילות. מעט אוויר במנוחה, ויותר בהתאם למאמץ. 

קושי נוסף בנשימה שאינו מסווג כבעית בריאות בפני עצמה הוא קוצר נשימה בשכיבה. הוא יכול להופיע על רקע של קושי בנשימה מהאף, או כסוג של קשיים בנשימה הנילווים לבעיות בריאות אחרות: על רקע לבבי, אסטמה או הפרעות שינה ולכן נדרש בירור רפואי בנושא. כשיש קשיי נשימה בשכיבה, ישיבה או הישענות על כריות הופכת את הנשימה לקלה יותר. התנוחה הזו  מאפשרת תנועה חופשית של הסרעפת, וגם לא מגבילה את תנועת התרחבות הצלעות ואת הגדלת נפח בית החזה עבור כניסת האוויר. שיטת בוטייקו ותרגול הנשימה מאפשרים התאמה של הנשימה לדרגת המאמץ המינימלית בשכיבה ושחרור אף סתום וכך תורמים להקלה ומשלימים את הטיפול הרפואי נדרש.

קחו עכשיו כמה דקות שקטות ועקבו אחר הנשימה: האם היא מעט כבדה וקולנית? מדי פעם נשימה גדולה במיוחד? לפעמים מהירה לפעמים אטית? האם היא נשימת אף גם ביום וגם בלילה, או לפעמים נשימה מהפה? וכשמשווים אותה לנשימה של תינוק שהיא סדירה, שקטה, עדינה, כמעט שאינה נראית, ובפה סגור – האם היא שונה? גם אם התשובה היא “כן”, יש כאן חדשות טובות- גם אתם יכולים לשנות את הנשימה שלכם ולשפר באמצעותה את הבריאות ואיכות החיים.  

נשימה היא תהליך שמתנהל בדרך כלל בלי שאנחנו מודעים לו ובלי שאנו מתערבים בו. אבל אנחנו יכולים. אפשר במכוון להגביר או להאט קצב נשימה, אפשר לקחת נשימות גדולות או לעצור נשימה. הרבה יותר מכך – אפשר לשנות את תבנית הנשימה, את הנשימה האוטומטית. עם המיומנות המתאימה יש לנו את האפשרות לחזור לנשימה שהיא באופן טבעי שקטה, עדינה ובפה סגור גם בשעות היום וגם בשינה. זו הנשימה המאפשרת תפקוד תקין הקלה ופתרון של קשיי נשימה. 
שיטת בוטייקו ותרגילי הנשימה הייעודיים שלה הם המיומנות הם המיומנות לפתרון מגוון קשיי נשימה. 
שיטת בוטייקו ללא תרופות תוספים או מכשירים, בעלות נמוכה, ובאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד – אני מזמינה אותך להצטרף לסדנאות הנשימה על פי שיטת בוטייקו ב”לנשום מחדש”.

שיפור משמעותי בתופעות, 85% על פי מחקרים.

  • בלי תרופות, טיפולים פולשניים או התקנים ואביזרים חיצוניים.
  • את תרגילי הנשימה הנלמדים בסדנה ניתן לבצע בכל מקום בכל רגע,
    ללא כל תלות בתרופה, משאף או מטפל.
  • יישום תרגילי הנשימה הופך למיומנות, ואין צורך בטיפולים חוזרים

כאן תוכלו לקרוא על שיטת בוטייקו לפתרון מגוון קשיי נשימה

אף סתום
גודש ונפיחות בחלל האף, או הרגל של שנים. אבל שניהם מובילים לנשימה דרך הפה במקום נשימת אף. שחרור אף סתום הוא הדבר הראשון שלומדים ומתרגלים ומשנים את המצב בימים ספורים…

טיפול באסטמה
לכל מי שסובל מאסטמה, נשימה נוחה ומספקת אינה ברורה מאליה, וקוצר הנשימה תמיד אורב בפינה. הגיע הזמן להכיר את שיטת בוטייקו ואת סדנאות הנשימה וללמוד לנהל את האסטמה ואיך להתגבר עליה….

אסטמה בילדים
גם לילד שלך מגיע את החופש לנשום, כמו כולם. בלי איסורים לצאת מהבית לחבר, לטיול כיתה, לשחק כדורגל… ובלי החרדה התמידית והחשש שלכם לשלומו. כאן נכנסות סדנאות ‘לנשום מחדש’ לתמונה…

נחירות 
נחירות הן אכן מטרד והפרעה לשנתו של בן/בת הזוג. אבל הן בעיקר סימן ברור להפרעות שינה בלילה. הסכנה האמיתית היא החמרה לתסמונת דום נשימה בשינה. את המטרד וגם את הסכנה אפשר למנוע…

דום נשימה בשינה
כשהנשימה נעצרת, גם אספקת חמצן לדם נעצרת וכך גם לאיברי הגוף השונים. השינה הרציפה נפגעת ונגרמת עייפות, חוסר ריכוז, כאבי ראש ולסיכון מוגבר לעלייה בלחץ דם, למחלות לב ולשבץ מוחי. לכל אלה יש…

טיפול באלרגיות ובנשימת פה 
אף נוזל, או דומעות, גרודים או כאבי ראש. תופעות האלרגיה והרגישות לאבק, פריחות או עשן.  להפחתת התופעות האלרגיות, ולחזרה לנשימת אף מלאה. חשוב עוד יותר עבור ילדים  להתפתחות מבנה פנים תקין ושיניים ישרות