סטורציה תקינה – ריווי חמצן בדם

מה זה סטורציה?

המילה סטורציה (Saturation) פירושה בעברית הוא רוויה. בהקשר של חמצן מדובר על ריווי חמצן בדם כלומר כמה חמצן זמין יש בדם. סטורציה בדם זהו נתון הנמדד באחוזים – מתוך סך ההמוגלובין שבדם, כמות ההמוגלובין הקשור לחמצן. 

מהי סטורציה תקינה אצל מבוגרים?

סטורציה תקינה למבוגר נמצאת בטווח שבין 95% ל-100%. רמות סטורציה של 92% עד 95% אינן רמות תקינות ומחייבות טיפול ומעקב רפואי. רמת חמצן בדם מתחת ל- 92% עלולה להיות מצב מסכן חיים המחייב טיפול ואשפוז דחוף. מטרת מאמר זה הוא להבהיר את המושגים וההקשרים של סטורציה. 

איך מודדים סטורציה?

המדידה הפשוטה והזמינה נעשית עם מד סטורציה אוקסימטר (Pulse Oximeter). זהו מכשיר קטן שנראה כמו אטב, מעין קליפס שמניחים בתוכו את האצבע והערך מוצג על מסך קטן שעליו. עקרון הפעולה שלו מבוסס על העובדה שההמוגלובין הקשור לחמצן מחזיר אור באופן שונה מהמוגלובין שלא קשור לחמצן. 

איך הופך האוויר שאנחנו נושמים לחמצן בדם?

בפשטות, ממש בפשטות ורק כדי לקבל תמונה כללית כך זה קורה: בריאות מתקיים תהליך של חילוף גזים. החילוף מתרחש במפגש בין תאים שהם שקיקי אוויר הנקראים נאדיות, נקודת הקצה העמוקה ביותר אליה מגיע אוויר, לבין נימי דם העוטפים אותם. חמצן מהאוויר שבשאיפה עובר לדם ומקושר אל ההמוגלובין שבו, פחמן דו-חמצני עובר מהדם לריאות בדרך החוצה בנשיפה. לאורך המסלול, ישנם מספר גורמים הקובעים סטורציה תקינה 

במה תלויה סטורציה תקינה? 

 • אוויר העושה את המסלול המלא מהאף ועד נאדיות הריאה.
 • הדם המגיע אל הנימים.
 • כמות ההמוגלובין בדם.

מה גורם לסטורציה נמוכה? הגורמים השכיחים 

 • מחלות של דרכי הנשימה כמו היצרות דרכי הנשימה באסטמה מגבילות את תנועת האוויר,  פגיעה בנאדיות במחלות ריאה אחרות מצמצמות את כמות נקודות המפגש בין האוויר לדם.
 • זיהומים בדרכי נשימה כמו הצטננות, דלקת ריאות, שפעת או קורונה.
 • אנמיה – מחסור בתאי דם אדומים הפוגע ביכולת ההמוגלובין לקלוט חמצן.
 • פגיעה באספקת דם תקינה על רקע מחלות לב או מומי לב מולדים. 
 • פחות חמצן באוויר, למשל בגובה רב בו לחץ האוויר נמוך, או בזמן טיסה.
 • דום נשימה בשינה – עצירה חוזרת של מעבר האוויר בדרכי נשימה.

תסמינים לסטורציה נמוכה

התסמינים הקשורים לסטורציה נמוכה משתנים בהתאם לחומרה והם כוללים כאב ראש, קוצר נשימה, בלבול, נשימה מהירה, דופק גבוה, במקרים חמורים – צפצופים בנשימה, שיעול הזעה וגוון עור כחול. סטורציה נמוכה עלולה להיות מסכנת חיים ומחייבת מעקב רפואי או פניה דחופה למיון – בהתאם לחומרה.   

קוצר נשימה למרות מדידת סטורציה תקינה

ישנם שני מצבים בהם הסטורציה שנמדדת היא תקינה, למרות מחסור של חמצן ברקמות:

 1. הראשון קשור לטכנולוגית המדידה של מד סטורציה. כאמור, מד סטורציה מראה את אחוזי ההמוגלובין הרווי בחמצן, מתוך סך ההמוגלובין בדם. אבל אם רמת ההמוגלובין בדם נמוכה, גם  אחוזים גבוהים ממנה לא מספקים את הכמות הנאותה של חמצן לתאי הגוף.  
 2. השני קשור לשלב השני של הנשימה – השלב בו על החמצן להתנתק מההמוגלובין ולעבור לתא. בין החמצן להמוגלובין קיים קשר כימי, קשר שיכול להיות הדוק או רופף. אם בשלב שעל החמצן להתנתק הקשר נשאר הדוק ולא מתרופף, רק חלק מהחמצן הרווי יעבור לתאים. כך מתקבל מחסור בחמצן לתאים למרות סטורציה תקינה. היפרוונטילצה (נשימת-יתר) היא מצב כזה שגורם לקשר להישאר הדוק. התופעה יכולה להיות נקודתית כחלק מאירוע היפרוונטילציה או התקף חרדה. היא יכולה להיות קלה אך מתמשכת. 

לכן, כאשר ישנם תסמינים של קשיי נשימה כמו קוצר נשימה או נשימה לא מספקת, יש ראשית לפנות לבירור רפואי מלא. אם לא נמצאת סיבה בריאותית לתופעה במקביל לסטורציה תקינה – ייתכן שהסיבה קשורה לנשימה עצמה, לתבנית נשימה, לנשימה לא פונקציונלית. 

נשימה לא פונקציונלית ניתנת לשיפור בעזרת תרגילי נשימה מגוונים המתייחסים להיפרוונטילציה, לתפקוד לא תקין של שרירי הנשימה ולמצבי סטרס.