שיטת בוטייקו

שיטת בוטייקו לטיפול בקשיי נשימה

 זה לא קסם, זה אפשרי

נשימה נכונה ובריאה היא מפתח לבריאות, ועל כך מבוססת שיטת בוטייקו. היא התפתחה על בסיס פיזיולוגיה של נשימה ובהתאם לידע מהי נשימה המאפשרת לכל מערכות הגוף לפעול בהרמוניה. התרגול על פי השיטה הוא תוצאה של ההבנה איך אפשר לחזור לנשימה אופטימלית כזו ולהתחיל תהליך ריפוי – בלי תרופות, בלי מכשירים, ובעצמך. שיטת בוטייקו היא שיטת טיפול בנשימה והיא תרופה טבעית שנמצאת אתך תמיד, בכל מקום ובכל שעה.

אם נמאס לך שהאסטמה מנהלת את חייך ומונעת ממך פעילויות, אם זה נראה בעיניך רק חלום לישון לילה רצוף, שקט וללא נחירות כשבן/בת הזוג לצדך, או אם תופעות הלוואי של התרופות לאסטמה מטרידות אותך והאביב בשבילך זה עיניים דומעות ואף נוזל – חשוב להציג לך את שיטת בוטייקו לטיפול בקשיי נשימה.

שיטת בוטייקו והרגלי נשימה
קשיי נשימה הם קשת רחבה של תופעות ובעיות בריאות, ביניהן: אסטמה, קוצר נשימה ושיעולים, אף סתום, אלרגיותנחירות וגם דום נשימה בשינה. כאשר מתבוננים בכל המצבים האלו, מבחינים שיש דמיון בדרך שבה האנשים נושמים. זו אינה נשימה קלילה, רגועה ושקטה, אלא נשימה מאומצת, כבדה ולרוב דרך הפה. בהתקף אסטמה זה המאמץ להשיג עוד אוויר, ובנחירות זה לרוב גם נשימת פה. עובדה מעניינת שמגלים המחקרים היא שאנשים הסובלים מקשיי נשימה לסוגיהם נושמים נשימה מוגברת בכל שעות היממה, באופן קבוע ורצוף. חולה אסטמה למשל נושם פי 2 עד 3 אוויר ממה שהוא באמת צריך, והוא עושה זאת באופן אוטומטי, "בלי להתכוון". בהחלט אפשר לכנות נשימה כזו נשימה סוררת. זוהי נשימת-יתר, או היפרוונטילציה. תרגילי הנשימה של שיטת בוטייקו ושאר התכנים של סדנאות הנשימה מאפשרים לכל אחד להסדיר את הנשימה ולהחזיר את הגוף לפעול בהרמוניה.

למי מתאימה שיטת בוטייקו, למי היא תעזור?
לסובלים מאסטמה ואלרגיות, לנוחרים ואנשים המאובחנים עם דום נשימה בשינה ולטיפול בתופעות רבות נוספות המשפיעות על איכות החיים:

 1. אף סתום וירידה בחוש הריח
 2. צרידות, שיעול כרוני, קושי בדיבור ממושך
 3. סדרות של התעטשויות, אנחות או גלים של פיהוקים
 4. כאבי ראש, ירידה בריכוז וברמות אנרגיה
 5. הפחתת חרדות
 6. השלמת תהליך גמילה מעישון
 7. לספורטאים- מלוא הפוטנציאל לאחר איזון נכון של הנשימה

האם הטיפול בשיטת בוטייקו יכול להועיל לכם? מלאו את שאלון הבריאות ואחזור אליכם

כיצד מסייעת שיטת בוטייקו לטיפול במחלות שונות?
עוצמתה של שיטת בוטייקו ויכולתה להשפיע על מנגנונים רבים בגוף נובעת מהשפעתה על תפקוד יעיל של מערכת הנשימה. למערכת הנשימה חשיבות רבה בתפקוד מערכות שונות בגוף.
לשם המחשה: אנו יכולים להתמודד מספר ימים ללא מזון, אך רק דקות בודדות ללא נשימה. מערכת הנשימה דואגת לאספקת חמצן לכל האיברים הפנימיים, לסילוק עודפי פחמן דו-חמצני ולשמירה על האיזון הנכון בין החמצן לפחמן הדו-חמצני.
בתיפקוד לקוי של מערכת הנשימה, נוצר מחסור בחמצן, ירידה בריכוז הפחמן הדו חמצני והפרה של רמת ה-pH, הגוררת הפרעות בתהליכים ביוכימיים (למשל שינויים בתפקוד המערכת החיסונית, המעודדים תגובות אלרגיות). רמות נמוכות מהנדרש של פחמן דו-חמצני גורמות בעקיפין לתסמינים כמו קשיי נשימה ,תחושת מחנק, שיעול ועוד.

אז איך זה קורה – כיצד נשימה לקויה גורמת לסימפטומים כרוניים?
מדובר בתהליך בעל מספר שלבים:

 1. הפחמן הדו-חמצני משמש בגוף כמרחיב טבעי הפועל על השריר החלק – השריר המקיף את דרכי הנשימה וכלי הדם. בהעדר ריכוז מתאים של פחמן דו-חמצני – יתכווצו הסמפונות וכלי הדם.
 2. ברמות נמוכות של פחמן דו-חמצני חלה האטה בשחרור חמצן מהדם לרקמות, תופעה המוכרת בשם אפקט בור (Bohr efect) , ומתועדת משנת 1904.
 3. תאי הפיטום (Mast cells) שלהם חלק בתגובת המערכת ומשחררים כמויות גדולות של היסטמינים, הגורמים לדלקתיות.
 4. נשימת יתר הנגרמת על ידי נשימה דרך הפה גם מביאה לקירור ולהתייבשות דרכי הנשימה.

בוטייקו וחזרה לנשימה תקינה
באמצעות שיטת בוטייקו חוזרים לנשום נשימה שקטה ונכונה דרך האף, ומביאים את מערכת הנשימה לתפקוד אופטימאלי. מתרגלי השיטה מדווחים על הפחתה משמעותית עד להיעלמותם של סימפטומים כרוניים הקשורים לבעיות בדרכי הנשימה.

מה זה טיפול בשיטת בוטייקו?
זוהי הדרכה בסדרת פגישות המתקיימת במסגרת סדנאות נשימה. יש בהדרכה חלק מעשי/יישומי: אלו התרגילים. לומדים את טכניקת התרגול, מתרגלים ומתאמנים עד להשגת היכולת לעשות זאת נכון. איך להגיב לקושי נשימתי כשהוא קורה, וגם איך להשיג תוצאה שנשמרת לטווח ארוך. בחלק העיוני של ההדרכה מתקבלת ההבנה של התהליך שהגוף עובר, מה המשמעות וההשפעה של של נשימה לא תקינה, מה נכון לנשימה אופטימלית ומה מפריע לה. ההבנה, המיומנות, והתכנון לטווח ארוך, בצירוף תמיכה טלפונית ובמייל גם אחרי הפגישות זה כל מה שצריך כדי להצליח. 

לפרטים נוספים על שיטת בוטייקו והסדנאות להתקשר אלי  'לנשום מחדש'  09-7724783
או למלא פרטים ואני אחזור אליך בהקדם

  תשובות לשאלות נפוצות על שיטת בוטייקו

  על פי מחקרים ניתן לצפות להפחתה של 90% בשימוש בתרופות מרחיבות סמפונות, בתקופה שבין 6-12 שבועות מתחילת התרגול. שיפור משמעותי בתחום זה צפוי כבר בשבוע הראשון.
  גם אם מדובר במחלת אסתמה כבר משנים רבות, צפוי שיפור במצב והפחתת השימוש בתרופות בעקבות התרגול. תדירות ההתקפים יורדת ועוצמתם נחלשת. בנוסף, צפוי שיפור באיכות החיים. הדבר מתבטא באיכות שנת הלילה, החוזרת להיות רציפה ומרעננת וללא התקפים בשעות הקטנות של הלילה. גם החופש בפעילות הפיסית חוזר.

  התרגול אינו קשה או מסובך, והוא מאפשר את השינוי שתואר לעיל. אך חשוב לדעת שההתמדה בתרגול היא גורם קריטי להצלחה.לעתים, אדם שמצבו קשה יותר והוא סובל יותר, גם משקיע יותר ומגיע לתוצאות ולשיפור משמעותי במצבו במהירות רבה יותר. אסתר מתל אביב, בת 80+, סבלה מאסתמה יותר מחמישים שנה. לפגישה הראשונה הגיעה מתנשפת.  בנוסף לטיפול מונע היא נזקקה לונטולין מספר פעמים ביום, ולעתים גם אינהלציה.

  בשאלון המשוב כתבה אסתר : "פשוט לא יאומן! בשנה האחרונה הייתי כמעט כל הזמן עם התקפי אסתמה. קיבלתי הרבה סטרואידים, אינהלציות, וגם קורטיזון. לפני חודש התחלתי את קורס הבוטייקו בהדרכת מרגלית נועם, ואני ממש חיה מחדש. אני ממש מרגישה מצוין, ועדיין לא מאמינה שזה קורה לי, לא מאמינה שהטיפול הזה כל כך עוזר. "

  יגעת ומצאת (את הנשימה)- תאמין!

  שיטת בוטייקו מבוססת על תרגילי נשימה בלבד, ללא ציוד, תרופות ו…תופעות לוואי.
  כל שינוי בשימוש  בתרופות נעשה בהשגחה רפואית, ורק לאחר שהושגה התקדמות, והשיפור בדפוס הנשימתי גם בא לידי ביטוי בתופעות המחלה. 
  בכל שאלה או אי הבנה שמתעוררת פשוט פונים ומקבלים ייעוץ. השתתפות בסדנאות הנשימה כוללת תמיכה. 

  בהקשר לטיפול באסטמה השיטה זוכה בשנים האחרונות להכרה של הממסד הרפואי בעולם:

  • במאי 2007 כללה מרפאת מיו (mayo clinic ) בארה"ב את שיטת בוטייקו בין הטיפולים האלטרנטיביים המבטיחים ביותר לאסתמה..
  • בשנת 2008 העניקה האגודה הבריטית למחלות ריאה וחזה לטכניקה דירוג B לאמינות תוצאות המחקר. מבין הטיפולים הלא תרופתיים שיטת בוטייקו היא היחידה שקיבלה דרוג זה. באותו מסמך אף אושרה השיטה כפתרון טיפולי להקלה על סימפטומים של אסתמה. 
  • ב-2007-2008 נכללה שיטת בוטייקו בתוכנית הלימודים של 10 בתי ספר בגלזגו, סקוטלנד.
  •  באפריל 2009 נפתח באוניברסיטת קובנטרי בבריטניה קורס להכשרת אחיות כמדריכות שיטת בוטייקו לחולי אסתמה. 

  לימוד שיטת בוטייקו מתאים לילדים מעל גיל 5, ולמבוגרים בכל גיל.

  הגיל הצעיר ביותר של משתתף בקורס עד כה היה חמש וחצי. תוכנית ההדרכה מותאמת לילדים: על פי העקרון הפיזיולוגי של שיטת בוטייקו קיימת תוכנית המאפשרת לילדים להתאמן בתנועה. ילדים מסגלים את המיומנות במהירות. בשל גילם, הם יכולים לשמור תוצאות שהושגו ללא צורך בתרגול ממושך.
  עם הילדים נוכח הורה (ללא תוספת תשלום), העוקב אחר התהליך, מכיר אותו, ויכול לסייע ולתמוך בהמשך לפי הצורך.
  עבור בני הנוער מוקנית בנוסף גם מיומנות המבוגרים.
  בעיות הבריאות הנפוצות ביותר בין הילדים המשתתפים בקורס הן אסטמה, אף סתום ונזלת כרונית, ונשימת פה – בעיקר בהפניית רופא אורטודונט במהלך טיפול יישור שיניים.

  עבור ילדים צעירים שאינם מתאימים להשתתף בקבוצה, קיימת תוכנית הדרכה להורים. באמצעות התוכנית ובשילוב תמיכה, ניתן ללמד את הילד בסביבתו הטבעית ובהנחיית הוריו את התרגול. כאשר הילד גדל, ובמקרה שהוא עדיין זקוק לליטוש המיומנות הוא מוזמן להשתתף בקורס.