שאלות ותשובות

כאן תמצאו תשובות לשאלות נפוצות בהקשר לשיטת בוטייקו. זהו מקבץ תשובות לשאלות שברובן נשאלות עלידי פונים עם יצירת הקשר הראשוני. הנושאים המרכזיים הם שאלות כלליות על השיטה, על בעיות הבריאות שבהן היא מטפלת, על התאמתה לגילאים שונים, ועל הקושי בלימוד ויישום השיטה.

אם לא מצאתם תשובה לשאלתכם האישית, אל תהססו, צרו קשר
או טלפונית   09-7724783

על פי מחקרים ניתן לצפות להפחתה של 90% בשימוש בתרופות מרחיבות סמפונות, בתקופה שבין 6-12 שבועות מתחילת התרגול. שיפור משמעותי בתחום זה צפוי כבר בשבוע הראשון.
גם אם מדובר במחלת אסתמה כבר משנים רבות, צפוי שיפור במצב והפחתת השימוש בתרופות בעקבות התרגול. תדירות ההתקפים יורדת ועוצמתם נחלשת. בנוסף, צפוי שיפור באיכות החיים. הדבר מתבטא באיכות שנת הלילה, החוזרת להיות רציפה ומרעננת וללא התקפים בשעות הקטנות של הלילה. גם החופש בפעילות הפיסית חוזר.

התרגול אינו קשה או מסובך, והוא מאפשר את השינוי שתואר לעיל. אך חשוב לדעת שההתמדה בתרגול היא גורם קריטי להצלחה.לעתים, אדם שמצבו קשה יותר והוא סובל יותר, גם משקיע יותר ומגיע לתוצאות ולשיפור משמעותי במצבו במהירות רבה יותר. אסתר מתל אביב, בת 80+, סבלה מאסתמה יותר מחמישים שנה. לפגישה הראשונה הגיעה מתנשפת.  בנוסף לטיפול מונע היא נזקקה לונטולין מספר פעמים ביום, ולעתים גם אינהלציה.

בשאלון המשוב כתבה אסתר : "פשוט לא יאומן! בשנה האחרונה הייתי כמעט כל הזמן עם התקפי אסתמה. קיבלתי הרבה סטרואידים, אינהלציות, וגם קורטיזון. לפני חודש התחלתי את קורס הבוטייקו בהדרכת מרגלית נועם, ואני ממש חיה מחדש. אני ממש מרגישה מצוין, ועדיין לא מאמינה שזה קורה לי, לא מאמינה שהטיפול הזה כל כך עוזר. "

יגעת ומצאת (את הנשימה)- תאמין!

שיטת בוטייקו מבוססת על תרגילי נשימה, אך כמובן אין הכוונה ששעות הלילה הופכות להיות שעות התרגול. כמו כן אין הכוונה להפעיל מודעות לנשימה במהלך השינה – זה בלתי אפשרי, ולא רצוי. השינוי המתרחש הוא פיזיולוגי, ואינו קשור לשליטה רצונית על השינה במהלך השינה.
התרגול בשעות היום מביא לשינוי בתפקוד מנגנון הבקרה של הנשימה הנמצא בגזע המוח. ניהול הנשימה בשינה מושפע משינוי זה. וכך, אם נפחי הנשימה משתנים בעקבות התרגול, מתאפשרת נשימת אף גם בלילה. ככל שמתקדם השינוי, כך חוזרת הנשימה בשינה להיות רציפה ושקטה.

בנוסף, יש מספר תרגילים שניתן להיעזר בהם כדי להקל על המתקשים להירדם. גם אם התעוררתם לאחר מספר שעות שינה, המחשבות טורדות והדקות הופכות לשעות -תוכלו להיעזר בתרגיל נשימתי שיקרב את הבוקר.

כן, זה בוודאי מסוכן להפסיק שימוש בסיפאפ, אם אין פתרון חליפי.
כמו בנושא שימוש בתרופות מרשם – השינוי הוא הדרגתי, ורק אחרי שהושג שיפור המאפשר זאת. יישום שיטת בוטייקו מלווה במעקב קבוע אחר המצב הנשימתי.  כאשר המצב משתפר, ובנוסף לשיפור בהרגשה נמדד גם שיפור  על פי המדדים של שיטת בוטייקו, מומלץ לחזור ולהיבדק במעבדת שינה כדי לאשר את היעלמות הסמפטומים. זה אכן מסוכן להפסיק את השימוש במכונת CPAP בטרם עת, אולם השיפור ניתן למדידה אובייקטיבית במעבדת שינה. 

לאחר שגם בדיקת מעבדת השינה מאשרת את השיפור בתחושות, ובעירנות היומית, ניתן להפסיק בבטחה את השימוש במכונה.

 

אכן, לעתים אין מודעות להפסקות הנשימה במהלך הלילה, ונדמה כאילו ישנים את שנת הלילה ברציפות. 

אם אתה מרגיש עייפות במשך היום, ואם ישנם מצבים בהם קל לך (קל מדי) להירדם, למשל בקריאה, צפיה בטלוויזיה, או ברכב- כנוסע או נהג, אתה צפוי להרגיש את ההבדל:  פחות עייפות, יותר אנרגיה. אפילו אפשר ללכת לסרט או לקונצרט…גם עוצמת הנחירות המלוות את התסמונת הולכת ופוחתת.
אולם, בכל מקרה מומלץ לאשר את הקשר בין השיפור בהרגשה לבין המצב הבריאותי באמצעות מעבדת שינה חוזרת.

אם אין לך כל סימן, והעדות היחידה לתסמונת היא דוח מעבדת השינה, כמובן יש לחזור על הבדיקה.

לשאלות אחרות, שאינן נמצאות ברשימה, צרו אתנו קשר במרכז לנשום מחדש
או התקשרו אלינו, 09-7724783