שיפור משמעותי לחולי אסטמה, 2012 בקהיר, מצרים

מחקר לבדיקת השפעת שיטת בוטייקו על אנשים עם אסטמה ברונכיאלית הסובלים מבעיית נשימה ברונכיאלית שמצא כי יישום השיטה מביא לירידה משמעותית בתסמינים היומיים של אסטמה ובשני מדדים נוספים. החוקרים מציינים: "גם בהעדר מחקר המבהיר במדויק את הסיבה ליעילותה הרבה של שיטת בוטייקו בהשגת שליטה באסטמה, אילו היתה תרופה המציגה תוצאות כאלו, סביר להניח שהיא היתה בשימוש נרחב".

במחקר השתתפו 40 אנשים הסובלים מאסטמה (אסטמה בילדים או מבוגרים) במשך שלוש שנים לפחות ונוטלים תרופות לאסטמה. גיל המשתתפים נע בין 30 ל-50 שנה, והם חולקו לשתי קבוצות שוות בנות 20 משתתפים כל אחת.

בקבוצת בוטייקו המשיכו המשתתפים את הטיפול התרופתי שלהם וגם קיבלו הדרכה של השיטה בתכנית הדרכה שנמשכה 6 שבועות. כל פגישות ההדרכה התקיימו בבוקר, לפחות שעתיים אחרי הארוחה, במשך 20 דקות. הפגישות התקיימו פעמיים בשבוע, למעט השבוע הראשון בו התקיימו 4 פגישות. במשך תקופת המחקר תרגלו המשתתפים נשימה נכונה באמצעות תרגילי נשימה 20 דקות פעמיים ביום, בוקר וערב שעתיים לפחות אחרי הארוחה.

בקבוצת הביקורת המשיכו המשתתפים את הטיפול התרופתי שלהם ללא כל טיפול פיזיותרפי.

המחקר בחן שלושה מדדים שנלקחו בתחילת במחקר ובסיומו: שאלון לתיעוד תסמינים ורמת השליטה באסטמה, מדד שיא נשיפה – PEFR. Peak Flow, ו-CP – מדד שיטת בוטייקו
על פי תוצאות המחקר, בקבוצת מתרגלי שטת בוטייקו נמדדו ירידה משמעותית בתסמינים היומיים של אסתמה (52%), שיפור משמעותי במדידות שיא נשיפה PEFR (51%), ועליה ב-CP  (60%).  במדדים של קבוצת הביקורת לא נמצא שינוי משמעותי באף אחד ממדדי המחקר.

יישום השיטה הפחית את ארועי האסטמה ואת חומרתם של התסמינים  (יקיצה בלילה, תסמיני בוקר, קוצר נשימה וצפצופים ופחות הגבלה בפעילות) ואת כמות משאפי הסטרואידים. על פי החוקרים, שיטת בוטייקו משפרת את רמת התפקוד של חולי האסתמה ואת אפשרויתיהם לחיים עצמאיים.