אסטמה

טיפול באסטמה וגם אסטמה בילדים

כן, אפשר ללמוד לחיות עם האסטמה: בעזרת המשאפים, התרופות וההימנעות מכל מה שמוכר כמעורר התקף אסטמה. אבל אפשר גם אחרת. שיטת בוטייקו היא שיטת טיפול טבעי באסטמה ועל ההשפעה המיטיבה של טיפול באסטמה עם שיטת בוטייקו מעידים המחקרים והבוגרים של השיטה בארץ ובעולם.

אסטמה בילדים זו המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים (10% מכלל האוכלוסייה, רובם מאובחנים לפני גיל 8). אם אמרו לכם שזו מחלה שלומדים לחיות איתה, אז בהחלט אפשר אחרת. הילדים לומדים לעזור לעצמם כדי להחזיר לעצמם את הנשימה בזמן התקף. הם יכולים לחזור לפעילות חברתית לגן המשחקים אחרי שהם לומדים לנשום נכון בזמן פעילות, והבטחון המתפתח מהיכולת החדשה להגיב לקוצר הנשימה ולהתגבר עליו מפחית את המתח ומוריד את תדירות ההתקפים ועוצמתם.

המסר המיוחד של שיטת בוטייקו לחולי אסטמה

איך מטפלים באסטמה באמצעות שיטת בוטייקו? בשיטת בוטייקו מייצרים שליטה עצמית במצב. שיטת בוטייקו כוללת טכניקות מעשיות של תרגילי נשימה. מכיוון ש"התרופה" היא הנשימה עצמה היא זמינה ונגישה תמיד. גם בשעות הלילה, גם בטיול במקום מרוחק, וגם כאשר הילד ישן אצל חבר. כללי הבטיחות עדיין תקפים ויש תמיד לשמור את התרופות בהישג יד. אבל במציאות קורים גם דברים לא מתוכננים בהם מופיע התקף אסטמה בלי משאף בהישג יד. היכולת האישית להתמודד בכל זמן ומקום וללא תלות באדם אחר תורמת לבטחון ומנטרלת את הטריגר החבוי תמיד – החרדה מפני התקף אסטמה קשה שהינו צפוי או הפחד איך לצאת מהתקף האסתמה הנוכחי. יש תשובה לשאלה התקף אסטמה מה עושים.

תרגילי הנשימה יאפשרו לכם להתמודד בכוחות עצמכם עם קשיי נשימה אופייניים  – מיד עם תחושה ראשונה של קושי – ולחזור לנשימה סדירה באופן עצמאי לחלוטין. באותה מידה תרגול סדיר של הטכניקות יאפשר לכם ליהנות מהפחתת התדירות ועצמת ההתקפים, הליחה ותופעות מגבילות אחרות ובהמשך הדף תמצאו הסבר על הטיפול באסטמה קשה, אסטמה בינונית או אסטמה קלה עם שיטת בוטייקו ועל תרגילי נשימה לאסטמה.

לאסטמה אצל ילדים יש השפעה גם על ההורים. זו הדאגה המתמדת מכל סימן מקדים של אסטמה בילדים כמו שיעול יבש אצל ילדים, או התקררות. אלו גם האיסורים האין סופיים: הקושי לאפשר לילדכם לצאת לטיולים, פעילויות חברתיות, או להתארח אצל חבר. ואז, בזיהוי הסימפטומים הראשונים של אסטמה בילדים – השיעול היבש שמתגבר, קוצר הנשימה הקל במאמץ, קצת 'צפצופים' – עולה השאלה "ועכשיו מה?"  תמיד קיימים המשאף או התרופות, והם אמנם מצילי חיים (כי זו הסכנה הגדולה באסתמה) אבל יש להם תופעות לוואי שיכולות גם להיות האטה של תהליך הגדילה.
גם לילד שלכם מגיע את החופש להיות ילד. ליהנות, להתפתח, ולהיות עצמאי כמו כל הילדים

 • התוצאה מהירה. כבר במהלך הפגישה הראשונה נלמד ונתרגל את תרגילי הנשימה לחולי אסטמה, והשינוי לטובה יורגש תוך ימים בודדים.
 • בלי תרופות, ולא פחות חשוב, בלי תופעות לוואי שמאפיינות את הטיפול הרגיל, כי תרגילי נשימה בכלל ושיטת בוטייקו בפרט זהו טיפול טבעי באסטמה.

 • יעילות כפולה. את תרגילי הנשימה ניתן לבצע בכל מקום ובכל רגע ללא תלות בתרופה, משאף או מטפל. בנוסף, התוצאות המיידיות מעלות את הביטחון שלך בעצמך כי השליטה חוזרת לידיים שלך וכך יורדת רמת 'מעודדי' ההתקף – הלא הם החרדה והלחץ הנילווים אליו.
 • חיסכון כספי. אין "טיפולים חוזרים". את תרגילי הנשימה לומדים פעם אחת, והטכניקה הופכת למיומנות שלך לתמיד, ממש כמו שחיה או רכיבה על אופניים.
 • תהליך בטוחלעולם לא אעמיד אותך בפני הבחירה להפסיק מיד את נטילת התרופות. השינוי בטיפול התרופתי הקיים הוא הדרגתי בהתאם להתקדמות ורק באישור רופא. 

כמה טיפים, עשה ואל תעשה בעת התקף אסטמה:

אסטמה – שלושה כללי עזרה ראשונה להתנהלות בזמן התקף:

התגובה האינסטינקטיבית הראשונה לתחושת קוצר הנשימה בעת התקף אסטמה היא הנסיון "לתקן". למלא את החסר, לנשום נשימות מהירות, ולמלא את הריאות בהרבה אוויר.  אבל זה לא באמת עוזר. קל להגיד וקשה יותר ליישם (לפחות בפעם הראשונה), אבל מומלץ לנסות את הדברים הבאים, מיד עם הופעת הסימן הראשון לאי הנוחות. (רמז: "איפה המשאף שלי, בינתיים אני רק רוצה לדעת").

 1. לנשום לאט. במקום השאיפות המהירות והגדולות שמנסות לדחוס אויר לריאות, נשימות איטיות ורגועות
 2. לסגור את הפה ולנשום דרך האף.
 3. להרפות, להירגע. הלחץ רק מגביר את עוצמת ההתקף. בישיבה זקופה ונוחה ובלי לדבר, לשחרר, להרפות ולהירגע. מוזיקה שקטה ברקע כשאפשר.

מתלבטים? לבירור והתאמה לשיטת בוטייקו שלחו את שאלון הבריאות ונחזור אליכם 

טיפול באסטמה בסדנאות הנשימה – לנשום מחדש

סדנת נשימה למבוגרים
במהלך עד חמישה מפגשים – כל מפגש אורך שעה ע דשעה ורבע –  ניישם יחד את התוכנית לטיפול והקלה באסטמה ע"י תרגילי הסדרת הנשימה בכלל ובמצבי לחץ (התקף אסתמה) בפרט. ההדרכה היא אישית (לא קבוצתית) ואפשרית בפגישות פנים-אל-פנים או בזום

סדנת נשימה לילדים היא סדנה אישית וכוללת חמישה מפגשים. מפגש מקדים עם אחד או שני ההורים, וארבעה מפגשים הדרכת ילדים בני כשעה כל אחד. גם  היא סדנה אישית בלבד וומתקיימת בנוכחות הורה מלווה.

מה נלמד בסדנה?

 1. כיצד לקבל שליטה על האסטמה תוך שימוש מינימלי בתרופות
 2. איך להתגבר על שיעול, צפצופים וקושי נשימתי
 3. איך לנשום נכון בזמן אימון ופעילות פיזית ללא קושי נשימתי
 4. איך לשמור על נשימת אף גם ביום וגם בלילה
 5. איך לשלב נכון את הנשימה בזמן דיבור
 6. איך לשחרר אף סתום באופן טבעי בפחות מעשר דקות
 7. ואחרון אחרון חביב וחשוב ביותר: איך לשלב בקלות את התרגול בשגרת החיים, כדי להשיג תוצאות לטווח ארוך

מתעניינים ורוצים מידע נוסף? דברו אתי בווטסאפ או השאירו כאן פרטים לקבלת המידע המלא 

   

  טיפול באסטמה עם שיטת בוטייקו

  טיפול באסטמה עם שיטת בוטייקו הוא באמצעות הקניית הרגלי נשימה נכונים של נשימת אף שקטה, עדינה ורגועה ובעזרת תרגילי נשימה ייחודיים.

  מחלת אסטמה היא מחלה כרונית ומטופלת תרופתית. תרגול הנשימה הוא טיפול באסטמה ללא תרופות והוא פותח את האפשרות להפחית את התלות בתרופות. הפחתה בהופעת התופעות ובעוצמתן, במקרים רבים באופן מלא, מאפשרת הערכה רפואית מחודשת של הטיפול התרופתי. זהו ההיבט הבטיחותי של טיפול באסטמה עם שיטת בוטייקו – כל שינוי תרופתי באישור רפואי בלבד. כללי הבטיחות מתייחסים גם להתקף אסטמה חריף, כזה המתפתח מהר לאחר שהופיע פתאום יש מאין. כאן המענה הוא קודם כל תרופתי – משאף או אינהלציה, ואם אין שיפור יש להגיע בדחיפות לבית חולים. 

  לסיכום – זהו טיפול טבעי באסטמה שמבוסס על על נשימה, בשליטה עצמית, זמין תמיד, ללא תרופות ועם כללי בטיחות קפדנים. הוא כולל יכולת להגיב לסמפטומים של אסטמה מיד עם תחושה ראשונה, וגם תרגול "מונע" מתמשך לתקופה עבור הטווח הארוך. אסטמה טיפול טבעי? כן, שיטת בוטייקו.

  לאנשים הסובלים ממחלת האסטמה יש דבר משותף המאפיין את הנשימה שלהם: הם נושמים יותר אוויר, תמיד. בזמן התקף אסטמה זה ברור וגלוי: אלו נשימות מהירות וגדולות בנסיון להשיג עוד אוויר. אבל על פי מחקרים גם כאשר הם לא בהתקף, בתקופה שקטה – כמות האוויר שהם נושמים גבוהה פי שניים עד שלוש מהתקין, אם כי בדרך כלל ללא כל זיהוי שזה כך. כלומר, כמות האוויר העוברת בדרכי הנשימה גדולה הרבה יותר ממה שהגוף צריך לפעילות אופטימלית. זהו דפוס נשימה לקוי שמבטיח קביעות לתופעות מחלת האסטמה.
  בנשימה כזו כבר לא מתקיים האיזון הנכון בין שני בעלי התפקידים של הנשימה: החמצן והפחמן הדו-חמצני: ריכוז פחמן דו-חמצני יורד. לשני הגזים האלו יש "סטנדרט" של רמות תקינות ולכן לכל חריגה יש השפעות.  ברמות נמוכות מדי של פחמן דו-חמצני מתפתחים תסמיני האסתמה.

  מדובר בתהליך בעל מספר שלבים:

  1. התכווצות של דרכי הנשימה – הפחמן הדו-חמצני משמש בגוף כמרחיב טבעי הפועל על השריר החלק – השריר המקיף את דרכי הנשימה וכלי הדם. בהעדר ריכוז מתאים של פחמן דו-חמצני – יתכווצו הסמפונות וכלי הדם.
  2. פחות חמצן לאיברים ורקמות – ברמות נמוכות של פחמן דו-חמצני חלה האטה בשחרור חמצן מהדם לרקמות, תופעה המוכרת בשם אפקט בור (Bohr efect) , ומתועדת משנת 1904.
  3. ליחה, צפצופים – תאי הפיטום (Mast cells) שלהם חלק בתגובת המערכת ומשחררים כמויות גדולות של היסטמינים, הגורמים לדלקתיות.
  4. גירוי של דרכי הנשימה – נשימת יתר (היפרוונטילציה) הנגרמת על ידי נשימה דרך הפה גם מביאה לקירור והתייבשות דרכי הנשימה

  אסטמה היא מחלה שבה יש היצרות בדרכי הנשימה. בגלל התכווצות השריר שעוטף את דרכי הנשימה, ובגלל תהליכי דלקת. שני מרכיבים אלו ניתנים לשליטה ושינוי. 

  נשימה היא הרגל הניתן לשינוי ותיקון ושיטת בוטייקו היא הדרך לעשות זאת. לומדים גם איך להתגבר על קוצר נשימה באמצעות טיפול טבעי בקוצר נשימה, איך לעצור התקף שיעול, צפצופים בנשימה או כל תופעה אחרת של התקף אסטמה ברגע שהדברים קורים, וגם איך לחזור לנשימה נכונה ובריאה באופן קבוע. נשימה בדפוס נשימה תקין.
  סרטון BBC על שיטת בוטייקו שנמצא בחלק התחתון של דף זה מסכם כתבת תחקיר מפורטת על התהליך, התוצאות וגם על היתרון הכלכלי שמאפשרת השיטה. 

  האיגוד הבריטי לרפואת חזה וריאות מכיר בשיטת בוטייקו לטיפול באסטמה ומשנת 2008 הוא ממליץ עליה כטיפול משלים לחולי אסתמה. האיגוד הבינלאומי GINA הקובע סטנדרטים לאבחון אסטמה וטיפול באסטמה הכיר גם הוא בשיטת בוטייקו כאמצעי יעיל ובטוח לריפוי אסטמה ועם ביסוס מחקרי מספק.

  מרגו אהרונוביץ' במאצ'ו פיצ'ו

  הגעתי למרגלית שלושה שבועות לפני הטיול הגדול לדרום אמריקה מלאה בחששות ופחדים. פחדתי לא לעמוד בקצב של כל בני גילי, ובקצב של עצמי, כשכבר ממפעילות אירובית מעטה אני צריכה מרחיבי סימפונות ורצה למשאף, שלא לדבר על גבהים או טרקים.
  מרגלית לימדה אותי שאני השולטת במצב ואיך לעשות זאת. לאחר תרגולים מדי יום עד הטיסה, ההרגשה השתפרה באופן מידי. כבר לא כלכך מהר זקוקה למשאף בלילות או אחרי פעילות גופנית.
  בטיול שלי השגתי כל מטרה, כל שאיפה וכל רצון. על זה אני חייבת תודה ענקית למרגלית שאיפשרה לי להרגיש רגילה ובת גילי לראשונה מזה זמן רב.
  תודה ענקית והמון אהבה,
  מרגו אהרונוביץ׳

  אסטמה| טיפול באסטמה ללא תרופות | טיפול טבעי באסטמה | טיפול באסטמה
  לחיות עם אסטמה

  תשובות לשאלות נפוצות על אסטמה ושיטת בוטייקו

  על פי מחקרים ניתן לצפות להפחתה של 85% בשימוש בתרופות מרחיבות סמפונות, בתקופה שבין 6-12 שבועות מתחילת התרגול. שיפור משמעותי בתחום זה צפוי כבר בשבוע הראשון.
  גם אם מדובר במחלת אסטמה כבר משנים רבות, צפוי שיפור במצב והפחתת השימוש בתרופות בעקבות התרגול. תדירות ההתקפים יורדת ועוצמתם נחלשת. בנוסף, צפוי שיפור באיכות החיים. הדבר מתבטא באיכות שנת הלילה, החוזרת להיות רציפה ומרעננת וללא התקפים בשעות הקטנות של הלילה. גם החופש בפעילות הפיסית חוזר.

  התרגול אינו קשה או מסובך, והוא מאפשר את השינוי שתואר לעיל. אך חשוב לדעת שההתמדה בתרגול היא גורם קריטי להצלחה. אסתר מתל אביב, בת 80+, סבלה מאסטמה יותר מחמישים שנה. לפגישה הראשונה הגיעה מתנשפת.  בנוסף לטיפול מונע היא נזקקה לונטולין מספר פעמים ביום, ולעתים גם אינהלציה.

  בשאלון המשוב כתבה אסתר : "פשוט לא יאומן! בשנה האחרונה הייתי כמעט כל הזמן עם התקפי אסטמה. קיבלתי הרבה סטרואידים, אינהלציות, וגם קורטיזון. לפני חודש התחלתי את קורס הבוטייקו בהדרכת מרגלית נועם, ואני ממש חיה מחדש. אני ממש מרגישה מצוין, ועדיין לא מאמינה שזה קורה לי, לא מאמינה שהטיפול הזה כל כך עוזר. "

  יגעת ומצאת (את הנשימה)- תאמין!

  המחקרים והניסיון המצטבר בטיפול בשיטת בוטייקו הוכיחו כי גם אם מחלת האסטמה היא כרונית ואינה קלה, צפוי שיפור במצב והפחתת השימוש בתרופות בעקבות תרגול השיטה. קצב השגת התוצאות תלויי ברמת ההשקעה. כדאי לדעת שלעתים, אדם שמצבו קשה יותר והוא סובל יותר, משקיע יותר ומגיע לתוצאות ולשיפור משמעותי במצבו במהירות רבה יותר.