קוצר נשימה אסטמה ושיטת בוטייקו

קוצר נשימה טיפול

קוצר נשימה טיפול
קוצר נשימה טיפול

מהו קוצר נשימה? קוצר נשימה הוא תחושה לא נעימה ואפילו מפחידה של חוסר נוחות וקושי בנשימה. תחושה היכולה להופיע בהקשר של אסטמה או מצבים אחרים. כששואלים אנשים שסובלים מהתופעה מה זה קוצר נשימה הם מתארים זאת כחוויה שאי אפשר לקבל מספיק אוויר, סוג של "רעב לאוויר" שבו הנשימה דורשת מאמץ ועדיין אינה מספקת, לעתים מלווה בתחושה של קשיי נשימה ולחץ בחזה. תחושת מחנק המתוארת במשפטים כמו  "אין לי אוויר" או "לא מצליח לקחת נשימה מלאה"

אנשים בריאים עלולים לחוש קוצר נשימה אחרי ריצה מהירה במדרגות או כדי לתפוס את האוטובוס, בעקבות הצטננות או מחלת חורף הגורמים לקושי לנשום דרך האף עד שהמחלה חולפת.
לעומת זאת קוצר נשימה מתמשך או כזה המגיע באופן בלתי צפוי דורש התייחסות. במקרה של קוצר נשימה פתאומי או קשה יש לפנות מייד לחדר מיון. ובמקרים אחרים יש להתחיל בירור רפואי במסגרת רופא ריאות ועל פי הצורך גם אצל קרדיולוג.

להבדיל מקשיי נשימה במאמץ מוגבר וקוצר נשימה במאמץ עם עומס כבד, גם קוצר נשימה במאמץ קל וקשיי נשימה במאמץ קל כגון קוצר נשימה בהליכה, קוצר נשימה במנוחה וקוצר נשימה בשכיבה, כשלעתים נילווית לקוצר נשימה במנוחה גם נשימה כבדה דורשים בירור רפואי. נשימות כבדות אצל מבוגרים המופיעות רק בשנת הלילה הן נשימות כבדות שגם מהם אסור להתעלם. כי נשימה תקינה היא שקטה ורגועה, ואילו נשימות כבדות הן נורית אזהרה. 

פיהוקים וקוצר נשימה מקושרים וכרוכים זה בזה, כאשר בצד הקושי לקחת נשימה המרגישה כנשימה מספקת קיים גם הקושי לקחת פיהוקים או לנשום בחופשיות בזמן הפיהוק. המצבים מלווים בתחושת חנק המתוארת כמו חןסר אוויר לנשימה. 

הגורמים הנפוצים לקוצר נשימה

קוצר נשימה הוא מצב שבו הגוף לא מקבל את כמות החמצן הדרושה לו. המוח, השרירים ואיברי הגוף האחרים לא מקבלים מספיק חמצן.

שתי המערכות המעורבות באספקת החמצן הן מערכת הנשימה ומערכת הלב וכלי דם. ואכן הגורמים העיקריים לקוצר נשימה הם מחלות ריאה ומחלות לב וגורמים נוספים. אז מהן הסיבות לקוצר נשימה? ממה נובע קוצר נשימה?

  • מחלות ריאה ובעיקר שתיים: אסטמה שבה נחסם מעבר האוויר בגלל היצרות של הסמפונות ומחלות חסימתיות כרוניות שבהן נפגעות הנאדיות למשל מזקי עישון. הנאדיות הן נקודת המפגש בין האוויר בריאות לנימי הדם ובהן מתבצע המעבר של החמצן מהריאות לדם ושל הפחמן הדו-חמצני מהדם לריאות.
  • מחלות לב הפוגעות בפעולה התקינה שלו: שאיבה ודחיפה של הדם אל מחזור הדם וממנו
  • כושר גופני נמוך כאשר הלב והריאות מתקשים להתמודד עם צרכי הגוף בחמצן בזמן האימון.
  • מצבי חרדה בהם קצב הנשימה גבוה, רמת פחמן דו-חמצני יורדת ולמרות שרמת חמצן בדם גבוהה חלקו נשאר בדם על ההמוגולובין ולא עובר לתאיים על פי אפקט בוהר

איך נראית הנשימה בזמן קוצר נשימה

לנשימה במצב זה יש שני מאפיינים ברורים.

  • אדם הנמצא בקוצר נשימה מתאמץ מאוד ומנסה להשיג יותר אוויר. לשם כך נכנסים לפעולה שרירי בית החזה ונפח בית החזה גדל. גם הנחיריים מתרחבים לאפשר כניסה של יותר אוויר.
  • קצב הנשימה מהיר ויכול להגיע ל-30 ויותר נשימות בדקה, כאשר במצב של קצב נשימה תקין, קצב נשימות תקין הוא כ-12 נשימות בדקה. מצב זה נקרא היפרוונטילציה והוא מאופיינת בנשימות גדולות ועמוקות מהרגיל.

נשימה, קוצר נשימה ושיטת בוטייקו

הנשימה מתחילה בפעולה של כניסה ויציאת אווויר אל הריאות ובהן מתבצע תהליך של תחלופת גזים. חמצן מהאוויר עובר אל הדם, ופחמן דו-חמצני מהדם נפלט החוצה אל האוויר. הדם נושא את החמצן ומוביל אותו אל התאים והרקמות כשהוא ברובו  קשור בקשר כימי להמוגלובין. כדי שפעולת הנשימה תהיה מלאה וחמצן ישלים את המהלך ויגיע לתאים, לרקמות ולאיברים  (הם הצרכנים של הנשימה) הקשר הזה חייב להפתח. על פי אפקט בוהר הפחמן הדו-חמצני שותף לשחרור החמצן מההמוגלובין ובתנאי מחסור ממנו הקשר דווקא מתחזק והחמצן מתקשה להגיע לתאים. מכאן שהפחמן הדו-חמצני אינו רק תוצר לוואי של הנשימה וגז פסולת שיש לפנות מהדם ומהריאות. הוא חיוני להעברת חמצן לתאים.

נשימה שמאפשרת פינוי מוגבר של פחמן דו-חמצני יחסית לרמת הפעילות פוגעת באספקת החמצן לתאים. זוהי הנשימה המוגברת המאפיינת מצבי חרדה שגורמת לקוצר הנשימה (קוצר נשימה מסטרס), וכך גם דפוס נשימה שבה מתקיים באופן מתמשך אוורור-יתר של הריאות, נשימה בנפח אוויר גבוה יחסית לפעילות. למשל נשימת פה, פיהוקים תכופים, פיהוקים מוגברים, ואנחות לעתים תכופות, נשימה מבית חזה במנוחה ועוד.

הרגלי נשימה אלו ברובם אינם רצוניים. פיהוקים או שימוש בנשימת חזה במנוחה אינם תוצאה של בחירה. אם כך, וזה "לא בריא" אז למה זה קורה? למה זוהי הנשימה הטבעית? התשובה היא בדפוס נשימה שהשתבש. כמות האוויר שאנו נושמים נקבעת על פי רגישות של מנגנון ניהול נשימה שנמצא במוח. נקודה אחת שהיא סיבה לקשיי נשימה רבים. בחרדה למשל, קיים מעגל: קוצר נשימה וחרדה הן שתי תופעות המזינות זו את זו. חרדה מייצרת קוצר נשימה שמעצים את החרדה וחוזר חלילה. תרגול נשימה שמקל על קוצר הנשימה הוא מקום להתערב ולעצור את הסחרור. 

אז איך לטפל בקוצר נשימה? מה עוזר לקוצר נשימה וקשיי נשימה אחרים, ואיך מטפלים בקוצר נשימה בשיטת בוטייקו? שיטת בוטייקו עוסקת בהסדרה של התהליך האוטומטי. איך להסדיר נשימה באמצעות שיטת בוטייקו? את זה בדיוק עושים תרגילי הנשימה, ולכן זו שיטה של טיפול בקוצר נשימה שמתמקדת בפתרון הגורם מרכזי. קוצר נשימה טיפול טבעי? כן, שיטת בוטייקו – שיטת טיפול בקוצר נשימה באופן טבעי המביאה תוצאות מדהימות ללא כל צורך בתרופה לקוצר נשימה.

שינוי אופן הנשימה ברגעי הקושי הנשימתי מאפשר הקלה, ותהליך מתמשך להסדרת דפוס הנשימה מאפשר שיפור ארוך טווח. זהו מקומה של שיטת בוטייקו ותרגילי הנשימה היעודיים שבה.

קוצר נשימה, אסטמה ושיטת בוטייקו

קוצר נשימה ברחוב | טיפול בקוצר נשימה | קוצר נשימה במנוחה | קוצר נשימה במאמץ | נשימות כבדות |אסטמה
טיפול בקוצר נשימה

אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה. בזמן התקף יש היצרות של דרכי הנשימה הנובע משילוב של מספר תהליכים: התכווצות השריר שמקיף אותם, התעבות הדופן (זו הדלקת), וליחה בדרכי הנשימה.

גם התכווצות השריר החלק וגם תהליכי הדלקת מתחזקים בתנאי מחסור של פחמן דו-חמצני הנלווה לאופן הנשימה בזמן התקף. עם קוצר הנשימה, עולה קצב הנשימות והן גם גדולות ועמוקות וכך יורדת רמת הפחמן הד-חמצני.

חולי אסטמה נושמים במנוחה, גם שלא בהתקף, יותר אוויר בדקה, 15-12 ליטר אוויר, כלומר פי 3-2 יותר מהתקין. זוהי תבנית נשימה לקויה, נשימה אוטומטית שמאפשרת תנאים להתפתחות של התקף אסטמה.
מחלת האסטמה היא שילוב של שני דברים. הראשון הוא הנטיה. אלו התכונות של השריר החלק שהוא עבה וחזק יותר אצל חולי אסטמה, ועצמת תהליכי הדלקת. השני הוא דפוס הנשימה – נשימת-יתר מתמשכת. שיטת בוטייקו מאפשרת תיקון של דפוס הנשימה, דפוס שבו מתקיים האיזון הנכון בין החמצן לפחמן הדו-חמצני, דפוס שבו אחד משני התנאים להתפתחות התקף אסטמה לא קיים.

יישום השיטה מבוסס תרגילי נשימה, מודעות לנשימה ושינוים בהרגלי הנשימה. זהו תהליך המשלים את את הטיפול הרפואי אם קיים. כל שינוי בתרופות נעשה באישור הרופא המטפל ולאחר השגת השינוי והשליטה בנשימה.

קוצר נשימה בילדים לרוב קשור למחלות בדרכי הנשימה: אסטמה (אסטמה בילדים), ברוביוליטיס ודלקת ריאות או נילווה לרגישות אלרגית שגורמת לבצקתיות והיצרות של דרכי הנשימה.  באוסף תרגילי הנשימה קיימים תרגילים לטיפול בקוצר נשימה אצל ילדים המיועדים לילדים ומתאימים ליכולת הריכוז שלהם וליכולתם להבין דקויות של מודעות לנשימה. בהתאם לגיל, אלו משחקים המבוססים על העקרונות הפיזיולוגיים שעליהם פותחה השיטה.

כאן תמצאו מידע נוסף על טיפול באסטמה באמצעות שיטת בוטייקו ועל מחקרים על שיטת בוטייקו.

המלצות

  • מצב של התקף קוצר נשימה פתאומי או קשה דורש פינוי מיידי לחדר מיון. במקרים אחרים נדרש בירור מקיף לשתי המערכות המעורבות: מערכת הנשימה ומערכת הלב.
  • המפתח להקלה על קוצר נשימה הוא הרגעת הנשימה ונשימת נשימות להרגעה. שבו בגוו מוארך,כתפיים רחבות ונינוחות ובטן משוחררת. נשמו נשימת אף ואפשרו לנשיפה להיות פאסיבית, כזו המאפשרת לאוויר להשתחרר ברכות.
  • נשימת סרעפת היא חלק מנשימה נכונה, אפשרו לה לקרות. גוו מוארך ובטן משוחררת הם תנאים לקיומה. בטן אסופה או בלבוש הדוק מגבילה תנועה חופשית של הסרעפת.
  • קבלו המלצות ומידע נוסף על נשימה נכונה