קוצר נשימה אסטמה ושיטת בוטייקו

קוצר נשימה הוא תחושה לא נעימה ואפילו מפחידה של חוסר נוחות וקושי בנשימה . תחושה היכולה להופיע בהקשר של אסטמה או מצבים אחרים. אנשים מתארים זאת כחוויה שאי אפשר לקבל מספיק אוויר, סוג של “רעב לאוויר” שבו הנשימה דורשת מאמץ ועדיין אינה מספקת, לעתים מלווה בתחושה של לחץ בחזה. תחושת מחנק המתוארת במשפטים כמו  “אין לי אוויר” או “לא מצליח לקחת נשימה מלאה”
קוצר נשימה ברחוב

אנשים בריאים עלולים לחוש קוצר נשימה לאחר ריצה מהירה במדרגות או כדי לתפוס את האוטובוס, בעקבות הצטננות או מחלת חורף הגורמים לקושי לנשום דרך האף עד שהמחלה חולפת.
לעומת זאת קוצר נשימה מתמשך או כזה המגיע באופן בלתי צפוי דורש התייחסות. במקרה של קוצר נשימה פתאומי או קשה יש לפנות מייד לחדר מיון. ובמקרים אחרים יש להתחיל בירור רפואי במסגרת רופא ריאות ועל פי הצורך גם אצל קרדיולוג.

הגורמים הנפוצים לקוצר נשימה

קוצר נשימה הוא מצב שבו הגוף לא מקבל את כמות החמצן הדרושה לו. המוח, השרירים ואיברי הגוף האחרים לא מקבלים מספיק חמצן.

שתי המערכות המעורבות באספקת החמצן הן מערכת הנשימה ומערכת הלב וכלי דם. ואכן הגורמים העיקריים לקוצר נשימה הם מחלות ריאה ומחלות לב וגורמים נוספים

  • מחלות ריאה ובעיקר שתיים: אסטמה שבה נחסם מעבר האוויר בגלל היצרות של הסמפונות ומחלות חסימתיות כרוניות שבהן נפגעות הנאדיות למשל מזקי עישון. הנאדיות הן נקודת המפגש בין האוויר בריאות לנימי הדם ובהן מתבצע המעבר של החמצן מהריאות לדם ושל הפחמן הדו-חמצני מהדם לריאות.
  • מחלות לב הפוגעות בפעולה התקינה שלו: שאיבה ודחיפה של הדם אל מחזור הדם וממנו
  • כושר גופני נמוך כאשר הלב והריאות מתקשים להתמודד עם צרכי הגוף בחמצן בזמן האימון.
  • מצבי חרדה בהם קצב הנשימה גבוה, רמת פחמן דו-חמצני יורדת ולמרות שרמת חמצן בדם גבוהה חלקו נשאר בדם על ההמוגולובין ולא עובר לתאיים על פי אפקט בוהר

איך נראית הנשימה בזמן קוצר נשימה

לנשימה במצב זה יש שני מאפיינים ברורים.

  • אדם הנמצא בקוצר נשימה מתאמץ מאוד ומנסה להשיג ויתר אוויר. לשם כך נכנסים לפעולה שרירי בית החזה ונפח בית החזה גדל. גם הנחיריים מתרחבים לאפשר כניסה של יותר אוויר.
  • קצב הנשימה מהיר ויכול להגיע ל-30 ויותר נשימות בדקה, כאשר במצב רגיל קצב הנשימות הוא כ-12 נשימות בדקה. בנוסף הנשימות גדולות ועמוקות יותר.

נשימה, קוצר נשימה ושיטת בוטייקו

הנשימה מתחילה בפעולה של כניסה ויציאת אווויר אל הריאות ובהן מתבצע תהליך של תחלופת גזים. חמצן מהאוויר עובר אל הדם, ופחמן דו-חמצני מהדם נפלט החוצה אל האוויר. הדם נושא את החמצן ומוביל אותו אל התאים והרקמות כשהוא ברובו  קשור בקשר כימי להמוגלובין. כדי שפעולת הנשימה תהיה מלאה וחמצן ישלים את המהלך ויגיע לתאים, לרקמות ולאיברים  (הם הצרכנים של הנשימה) הקשר הזה חייב להפתח. על פי אפקט בוהר הפחמן הדו-חמצני שותף לשחרור החמצן מההמוגלובין ובתנאי מחסור ממנו הקשר דווקא מתחזק והחמצן מתקשה להגיע לתאים. מכאן שהפחמן הדו-חמצני אינו רק תוצר לוואי של הנשימה וגז פסולת שיש לפנות מהדם ומהריאות. הוא חיוני להעברת חמצן לתאים.

נשימה שמאפשרת פינוי מוגבר של פחמן דו-חמצני יחסית לרמת הפעילות פוגעת באספקת החמצן לתאים. זוהי הנשימה המוגברת מצבי חרדה שגורמת לקוצר הנשימה, וכך גם דפוס נשימה שבה מתקיים באופן מתמשך אוורור-יתר של הריאות, נשימה בנפח אוויר גבוה יחסית לפעילות. למשל נשימת פה, פיהוקים ואנחות לעתים תכופות, נשימה מבית חזה במנוחה ועוד.

שינוי אופן הנשימה ברגעי הקושי הנשימתי מאפשר הקלה, ותהליך מתמשך להסדרת דפוס הנשימה מאפשר שיפור ארוך טווח. זהו מקומה של שיטת בוטייקו ותרגילי הנשימה היעודיים שבה.

קוצר נשימה, אסטמה ושיטת בוטייקו

אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה. בזמן התקף יש היצרות של דרכי הנשימה הנובע משילוב של מספר תהליכים: התכווצות השריר שמקיף אותם, התעבות הדופן (זו הדלקת), וליחה בדרכי הנשימה.
קוצר נשימה אסטמה

גם התכווצות השריר החלק וגם תהליכי הדלקת מתחזקים בתנאי מחסור של פחמן דו-חמצני הנלווה לאופן הנשימה בזמן התקף. עם קוצר הנשימה, עולה קצב הנשימות והן גם גדולות ועמוקות וכך יורדת רמת הפחמן הד-חמצני.

חולי אסטמה נושמים במנוחה, גם שלא בהתקף, יותר אוויר בדקה, 15-12 ליטר אוויר, כלומר פי 3-2 יותר מהתקין. זוהי תבנית נשימה לקויה, נשימה אוטומטית שמאפשרת תנאים להתפתחות של התקף אסטמה.
מחלת האסטמה היא שילוב של שני דברים. הראשון הוא הנטיה. אלו התכונות של השריר החלק שהוא עבה וחזק יותר אצל חולי אסטמה, ועצמת תהליכי הדלקת. השני הוא דפוס הנשימה – נשימת-יתר מתמשכת. שיטת בוטייקו מאפשרת תיקון של דפוס הנשימה, דפוס שבו מתקיים האיזון הנכון בין החמצן לפחמן הדו-חמצני, דפוס שבו אחד משני התנאים להתפתחות התקף אסטמה לא קיים.

יישום השיטה מבוסס תרגילי נשימה, מודעות לנשימה ושינוים בהרגלי הנשימה. זהו תהליך המשלים את את הטיפול הרפואי אם קיים. כל שינוי בתרופות נעשה באישור הרופא המטפל ולאחר השגת השינוי והשליטה בנשימה.

כאן תמצאו מידע נוסף על טיפול באסטמה באמצעות שיטת בוטייקו ועל מחקרים על שיטת בוטייקו.

המלצות

  • מצב של קוצר נשימה פתאומי או קשה דורש פינוי מיידי לחדר מיון. במקרים אחרים נדרש בירור מקיף לשתי המערכות המעורבות: מערכת הנשימה ומערכת הלב.
  • המפתח להקלה הוא הרגעת הנשימה ונשימת נשימות להרגעה. שבו בגוו מוארך,כתפיים רחבות ונינוחות ובטן משוחררת. נשמו נשימת אף ואפשרו לנשיפה להיות פאסיבית, כזו המאפשרת לאוויר להשתחרר ברכות.
  • נשימת סרעפת היא חלק מנשימה נכונה, אפשרו לה לקרות. גוו מוארך ובטן משוחררת הם תנאים לקיומה. בטן אסופה או בלבוש הדוק מגבילה תנועה חופשית של הסרעפת.
  • קבלו המלצות ומידע נוסף על נשימה נכונה