סדנאות נשימה

סדנאות נשימה ב”לנשום מחדש”

 שיטת בוטייקו לטיפול בקשיי נשימה

(הקבוצה הקרובה : 18/8/2019)

קשיי נשימה או קוצר נשימה מתלווים לבעיות בריאות שונות שאפשר להתמודד איתן בהצלחה בעזרת שיטת בוטייקו וסדנאות הנשימה ב”לנשום מחדש”, כדי לחזור ולנשום נכון כדבר פשוט ומובן מאליו, בכל מצב, לישון שינה סדירה ורגועה ומרעננת ללא הפרעות, התקנים ואביזרים חיצוניים ולחיות ללא האיסורים, החרדות והחששות מפני קוצר נשימה צפוי. 
שיטת בוטייקו התקבלה כיעילה ובטוחה לטיפול באסטמה על ידי ארגוני בריאות בינלאומיים:  GINA האמריקאי ו – BTS/SIGN הבריטי. היא יעילה גם עבור נחירות, דום נשימה בשינה והתקפי חרדה. מצבים אלו כולם מאופיינים בנשימה שאינה נשימת-אף שקטה, סדירה ולא מאומצת. אבל לכל אחד יש את היכולת לשנות זאת למרות שהנשימה היא מנגנון פיזיולוגי המפעיל את עצמו בצורה אוטומטית. איך?  על פי שיטת בוטייקו ובאמצעות סדנאות נשימה ב-“לנשום מחדש” אלמד אותך את כל הטכניקה והתובנות שצריך לשם כך. זוהי תכנית בטוחה ויעילה לשיפור והסדרת הנשימה, באופן טבעי וללא תרופות.  מחקרים ועבודות מלמדים שעם הסדרת הנשימה – בלי תרופות, משאפים או מכשירים – נחלשות התופעות ואף נעלמות ויורדת התלות בתרופות. 

מחויבות לתוצאות: מחקרים רפואיים הוכיחו את יעילותה של שיטת בוטייקו ואת יכולתה להפחית שימוש בתרופות ולהעלות את איכות החיים. מרכז “לנשום מחדש” פועל להשגת תוצאות דומות עבור כל אחד מהמשתתפים.
בסוף הסדנה יהיו לך גם את כל הכלים: הידע, התובנות, היכולות וגם את התוצאות שכבר השגת כדי לצאת לדרך חיים חדשה באיכות חיים משופרת שבה אפשר לחזור לפעילות גופנית, לטייל, לצאת לבלות… הכול, ללא חשש או חרדה מפני ההתקף הבא.

סדנאות “לנשום מחדש” לבחירתך

“דרך הנשימה לבריאות”: סדנה קבוצתית במתכונת מנצחת: פגישה ראשונה בהדרכה אישית וארבע פגישות נוספות בקבוצה המוגבלת לחמישה משתתפים – סה”כ 5 מפגשים. כל מפגש נמשך 120-90 דקות.

סדנת נשימה בהדרכה אישית:  5 פגישות הדרכה אישיות פנים אל פנים. מאפשר גמישות במועדי הפגישות, התמקדות מלאה ומדויקת במסגרת של אחד על אחד. מתאים למי שלוח הזמנים שלו דינמי, ולמצבי בריאות מורכבים, וכמובן למי שזו העדפתו האישית. 

ספר + הדרכה אישית מקוצרת: שילוב של לימוד עצמי (באמצעות הספר “החופש לנשום”) עם סדנה מעשית קצרה וממוקדת של טכניקת התרגול.  מתאים במיוחד לצמצום מספר הפגישות. לגרים רחוק, לאלה שזמנם דחוק מפאת עבודה או התחייבויות אחרות ולצמצום עלויות.

הדרכה מרחוק בסקייפ בפגישות הדרכה אישיות. כל פגישה נמשכת 60-45 דקות. כתכנית מלאה בת 8 פגישות, או כתוספת לכל אחת מהאפשרויות האחרות. לדוגמה בשילוב עם הספר “החופש לנשום”, בשילוב עם פגישות אישיות או כהשלמה של היעדרות מפגישה בסדנה קבוצתית. 

סדנאות נשימה לילדים:  סדרה בת חמישה מפגשים: פגישת הורים וארבע פגישות הדרכה של ילד עם הורה מלווה. מפגש  הדרכת ילדים נמשך כשעה ומתקיים במסגרת אישית  אחד על אחד בלבד.

כל הסדנאות מתקיימות ב”לנשום מחדש”, רעננה המלאכה 10.

מתלבטים? לבירור והתאמה לשיטת בוטייקו שלחו את שאלון הבריאות ונחזור אליכם 

מה בסדנה? 

  • נלמד מהי נשימה תקינה, נבין את ההשפעה של נשימה לא תקינה על מערכות הגוף ואת הקשר לבעית הבריאות שברצונך לפתור בסדנה.
  • כללי בטיחות: נדבר על חשיבות השמירה על הטיפול הרפואי (אם קיים כזה) בשלבים הראשונים של התרגול
  • אלמד אותך איך לשחרר אף סתום בפחות מ-10 דקות, איך להתגבר בזמן אמת על שיעול, צפפצופים וקושי נשימה ,ואת התרגול היומי הדרוש כדי להסדיר את הנשימה לטווח הארוך. הכל כדי לקבל שליטה על בעיות הבריאות שהביאו אותך לסדנה. 
  • נתרגל, נתרגל,נתרגל – כדי להגיע למיומנות גבוהה ומדויקת.
  • אלמד אותך איך לנשום נכון בזמן פעילות פיסית, ללא קושי נשימתי ולשיפור היכולות, איך לשלב נכון את הנשימה בזמן דיבור, וכיצד לבנות סדר תרגול יומי המשתלב בנוחות בשגרת החיים שלך.
  • לסיכום נלמד את כל הנדרש כדי  לשמור  את התוצאות לעתיד: מה צריך לעשות, על מה להקפיד ולמה לשים לב 

מתעניינים? לקבלת הפירוט המלא על הסדנה הקרובה השאירו פרטים ונחזור אליכם

תשובות לשאלות נפוצות על סדנאות הנשימה 

ראשית יש לבדוק שהבעיה הבריאותית אכן ניתנת לפתרון בעזרת יישום שיטת בוטייקו. לשם כך ניתן להיעזר בשאלון מבחן – איך הנשימה שלך? האם ישנם סימנים המחשידים מצב של נשימת יתר (היפרוונטילציה, לא כהתקף חריף, אלא כמצב מתמשך אם כי מתון). בעזרת שאלון נשימת יתר תוכלו להשיב על השאלה בעצמכם.
בנוסף, תוכלו לקבל ייעוץ במרכז “לנשום מחדש”. הייעוץ יהיה מתואם טוב יותר לאחר שתמלאו שאלון בריאות

הצלחת שיטת בוטייקו לטפל בבעיות הבריאותיות מותנית בשני גורמים מרכזיים: המיומנות לבצע את תרגילי הנשימה בהצלחה, וההתמדה בשגרת התרגול. במהלך הקורס מוקנית המיומנות הנדרשת, ונבנית שגרת תרגול. ההתמדה היא התרגול היומי, וזהו הנדבך השני. יש לקחת בחשבון הקצאת זמן ראשונית של כ–20 דקות של תרגול בבוקר ולפני השינה. לאחר שהמיומנות קיימת, ניתן לשלב את התרגול בפעילויות אחרות, וצפיה בטלוויזיה היא דוגמא אחת. עם השיפור, אפשר להוריד הדרגתית את זמן התרגול היומי. לכן – כאשר שוקלים את שיטת בוטייקו חשוב להיות מודעים ולהגיע מוכנים. זה לא קסם, למרות שלעתים אנשים קוראים לזה כך. זו עבודה קשה ששכרה בצדה.

בטיחות יישום השיטה גם הוא חשוב. כל שינוי בשימוש בתרופות מרשם נעשה אך ורק בהשגחה רפואית, וזאת לאחר שהושג השיפור המאפשר זאת.

התרגילים אינם מסובכים – אין בשיטת בוטייקו תרגילים מסובכים. על הנושא הזה בדיוק כתבתי את הפוסט תרגילי נשימה בשיטת בוטייקו

הבחירה בין שתי האפשרויות תלויה בהעדפה אישית כמו למשל של סגנון למידה או גמישות למועדי מפגשים שנקבעים מראש. התוצאות הן ללא שינוי.
בקבוצה משתתפים אנשים הסובלים ממגוון בעיות הבריאות הרלבנטיות לשיטת בוטייקו. הדבר אפשרי כי הצלחת השיטה נשענת על הסדרת הנשימה ולכן אינה תלויה בסמפטום עצמו. בהתאם להרכב המשתתפים בסדנה קיימת התייחסות ייעודית לבעית בריאות, למשל הדרכה כללית בנושא הטיפול התרופתי באסטמה. גם התאמה אינדבידואלית של התרגול קשורה לקצב אישי של לימוד והתקדמות ולא לכך שהבעיה היא אסטמה או נחירות למשל.
הדרכה האישית היא ממוקדת ולעתים מאפשרת גמישות ודינמיות של סדר התרגול והתכנים. היא מתאימה במיוחד לאנשים שמעונינים להגיע בזמנים הנוחים להם, ולאנשים שסגנון אישי עדיף בעיניהם.
לעתים רחוקות אני ממליצה על הדרכה אישית בגלל מורכבות מצב בריאות כולל ושימוש בתרופות רבות.