סדנאות נשימה

סדנאות נשימה ב"לנשום מחדש"  – גם אונליין

 שיטת בוטייקו לטיפול בקשיי נשימה

סדנאות נשימה ב"לנשום מחדש" מיועדות ומתאימות לאנשים שחווים קושי נשימתי, מודעים לתחושה "אני לא נושם.ת טוב" או סובלים מבעיות בריאות שנשימה לא תקינה (Dysfunctuinal Breathing) לאורך זמן תורמת להן. 

קשיי נשימה או קוצר נשימה מתלווים לבעיות בריאות שונות שאפשר להתמודד איתן בהצלחה בעזרת שיטת בוטייקו  ב"לנשום מחדש", כדי לחזור ולנשום נכון כדבר פשוט ומובן מאליו, בכל מצב, לישון שינה סדירה ורגועה ומרעננת ללא הפרעות, התקנים ואביזרים חיצוניים ולחיות ללא האיסורים, החרדות והחששות מפני קוצר נשימה צפוי. 

שיטת בוטייקו התקבלה כיעילה ובטוחה לטיפול באסטמה על ידי ארגוני בריאות בינלאומיים:  GINA האמריקאי ו – BTS/SIGN הבריטי. היא יעילה גם עבור נחירות, דום נשימה בשינה והתקפי חרדה. מצבים אלו כולם מאופיינים בנשימה שאינה נשימת-אף שקטה, סדירה ולא מאומצת ולכל אחד יש את היכולת לשנות זאת. הנשימה היא מנגנון פיזיולוגי המפעיל את עצמו בצורה אוטומטית, אבל אל הנשימה יש גישה מודעת. אנחנו יכולים לכוון לנשימה עמוקה, מהירה או נשימה איטית, או לעצירות נשימה. על פי שיטת בוטייקו ובאמצעות סדנאות נשימה ב-"לנשום מחדש" אלמד אותך את כל הטכניקה והתובנות שצריך לשם כך. זוהי תכנית בטוחה ויעילה לשיפור והסדרת הנשימה, באופן טבעי וללא תרופות.  מחקרים ועבודות מלמדים שעם הסדרת הנשימה – בלי תרופות, משאפים או מכשירים – נחלשות התופעות ואף נעלמות ויורדת התלות בתרופות. ברוב המקרים השלב הראשון הוא פתרון לאף סתום המאפשר מעבר לנשימת אף נוחה. 

מחויבות לתוצאות: מחקרים רפואיים הוכיחו את יעילותה של שיטת בוטייקו ואת יכולתה להפחית שימוש בתרופות ולהעלות את איכות החיים. מרכז "לנשום מחדש" פועל להשגת תוצאות דומות עבור כל אחד מהמשתתפים.
בסוף הסדנה יהיו לך גם את כל הכלים: הידע, התובנות, היכולות וגם את התוצאות שכבר השגת כדי לצאת לדרך חיים חדשה באיכות חיים משופרת שבה אפשר לחזור לפעילות גופנית, לטייל, לצאת לבלות… הכול, ללא חשש או חרדה מפני הקושי הבא.

מתלבטים? לבירור והתאמה לשיטת בוטייקו שלחו את שאלון הבריאות ונחזור אליכם 

מה בסדנאות נשימה? 

 • נלמד מהי נשימה תקינה, נבין את ההשפעה של נשימה לא תקינה על מערכות הגוף ואת הקשר לבעית הבריאות שברצונך לפתור בסדנה.
 • כללי בטיחות: נדבר על חשיבות השמירה על הטיפול הרפואי (אם קיים כזה) בשלבים הראשונים של התרגול
 • נלמד איך לשחרר אף סתום בפחות מ-10 דקות, איך להתגבר בזמן אמת על שיעול, צפפצופים וקושי נשימה ,ואת התרגול היומי הדרוש כדי להסדיר את הנשימה לטווח הארוך. הכל כדי לקבל שליטה על בעיות הבריאות שהביאו אותך לסדנה. 
 • נתרגל, נתרגל,נתרגל – כדי להגיע למיומנות גבוהה ומדויקת.
 • נלמד איך לנשום נכון בזמן פעילות פיסית, ללא קושי נשימתי ולשיפור היכולות, איך לשלב נכון את הנשימה בזמן דיבור, וכיצד לבנות סדר תרגול יומי המשתלב בנוחות בשגרת החיים שלך.
 • לסיכום נלמד את כל הנדרש כדי  לשמור  את התוצאות לעתיד: מה צריך לעשות, על מה להקפיד ולמה לשים לב.

השאירו כאן פרטים לקבלת מידע על מתכונת ההדרכה באינטרנט כפי שהיא מתקיימת בימים אלו

  סדנאות נשימה אונליין – סיכום ביניים 

  ההדרכה אפשרית בהדרכה פנים-אל פנים או מרחוק בזום. כבר תקופת משבר הקורונה הביאה את סדנאות הנשימה באונליין לקדמת הבמה, גם ב"לנשום מחדש". עם הנסיון הרב שהצטבר אפשר כבר להסתכל אחורה, לחדד איך זה בדיוק עובד לבחון את התוצאות במבחן הזמן וגם את החוויה האישית בהדרכה אונליין. 
  השילוב בין הדרכה פנים-אל-פנים או מרחוק אפשרי, עם דגש על פגישה ראשונה בנוכחות במקום. 

  הדרכת נשימה באונליין – איך זה עובד ומה צריך

  מחשב עם מצלמה, או טאבלט או טלפון נייד. הפגישה היא יותר משיחת וידיאו רגילה. על המסך כל אחד יכול לראות לא רק אותי, אלא גם קטעי וידיאו להדגמה, מצגת רלבנטית,  או שימוש במסכי תכנה כעזר לאימון. בכיוון השני – אני יכולה לראות מקרוב  ועל כל המסך אצלי את תנועות הנשימה, ברמת דיוק גבוהה. אני רואה את הנשימה לפני,בזמן ואחרי תרגול, כל מה שצריך כדי להנחות לתרגול מדוייק ואפקטיבי

  סדנאות נשימה אונליין – האם זה יעיל?

  חזרתי למספר אנשים שעבדתי אתם בחודשים האחרונים, ולהתעדכן על התוצאות ועל חווית ההדרכה מרחוק. הנה מספר דיווחים 

  שיעול כרוני טורדני

  א.ג בשנות ה-70 סובלת משיעול כרוני, "שיעול יבש שנים רבות" כפי שציינה בשאלון הבריאות. 
  נפגשנו ארבע פעמים על פני שלושה וחצי שבועות. 
  בשיחת מעקב חודש אחרי סיום ההדרכה – "כבר לא משתעלת", 
  בשיחה נוספת שהתקיימה שלושה שלושה חודשים מתחילת ההדרכה  זמן התרגול היומי המעודכן מעט מאוד, ההרגלים החדשים של הנשימה נשמרו (נשימת אף לאורך היום והלילה, ובמצבים שונים, והקפדה על יציבה). והשיעול? "לא משתעלת בכלל"

  לגבי ההדרכה -לא נגרע שוב דבר בכך שנפגשנו רק ברשת, בתחושה ששום דבר לא נעלם מעיני לגבי הנשימה והתרגול ולכן הרגישה בטוחה לאורך כל הדרך. 

  אין לי אוויר וזה מפחיד

  ל.ק, בשנות ה-30 יצרה קשר בשיא משבר הקורונה, הסגר ואי הוודאות. היא הדגישה מחסור באוויר (חמור) וכאב בחזה. בפניה לרופא המשפחה נמצא שנמצאת בסטרס וחרדה. 
  את התקשורת הראשונית קיימנו בהודעות "קשה לי וכואב לי. אני יושבת מחכה לבוקר לא יכולה לישון מהכאב. זה בא לי בגלים.  שעה בסדר ככה ופתאום חנק שמשתק אותי"

  נפגשנו להדרכה אונליין פעם אחת.
   למחרת בבוקר : "ישנתי טוב", אחרי יומיים: "יותר טוב. נחתי צהריים אבל זה בא לי פה ושם בגלים"  
  ארבעה ימים אחרי פגישת ההדרכה – "רציתי להודיע לך שאני מרגישה הרבה יותר טוב . עושה את התרגילים שאמרת לי 3 פעמים ביום , עושה הליכות. עזרת לי מאוד ואני מודה לך" 

  אף סתום, כאבי ראש חזקים

  ד.נ  בשנות השלושים, פנה בגלל אף סתום, כאבי ראש חזקים ושימוש רב במשככי כאבים. אבחנה רפואית של ריריות מוגדלות עם הפניה להתערבות כירורגית.
  נפגשנו פעמיים. אחרי הפגישה הראשונה כאבי הראש פחתו כמעט לחלוטין, והשימוש במשככי כאבים מינימלי. אחרי הפגישה השניה – ללא שימוש במשככי הכאבים, האף פתוח לסירוגין, פרקי זמן שונים אחרי התרגול. 
  לגבי ההדרכה – לא רואה שהיה צורך להגיע לפגישה בנוכחות. בשלב זה הופסק התהליך בגלל הקושי בשילוב זמני התרגול היומי בסדר היום העמוס, עם השיפור הגדול בשהושג בזמן קצר יחסית. 

  נחירות 

  ה.כ בשנות ה-40 עם תלונה על נחירות פנתה להדרכת רענון, שנתיים מסיום הסדנה המקורית. 
  התקיימה פגישה אחת שהספיקה להחזרת מיומנות התרגול, ושתי שיחות מעקב (כחלק מליווי / תמיכה בלבד). ל
  אחר ימים בודדים של תרגול הלילות חזרו להיות שקטים. בשיחת מעקב אחרי חודשיים נוספים – השקט נשמר. 
  עבור ה.כ הדרכה אונליין עדיפה. חיסכון בזמן וסרבול הגעה, בלי להפסיד שום דבר מהתוכן והתרגול. ציטוט: "עושה את העבודה"

  סדנת נשימה אונליין – אישי או בקבוצה

  בשתי אפשרויות אלה של סדנת נשימה אונליין – הדגש בהדרכה הוא הקניית כל המיומנויות של התרגול  שהוא ה"מה" בתהליך, הסבר על מהות השיטה להבנת הקשר בין הבעיה לפתרון זה ה"למה", ובנית סדר תרגול יומי אישי והמשך תמיכה לאחר סיום המפגשים. זוהי חבילת הסדנה המאפשרת את הפתרון לטווח הארוך של הבעיה הבריאותית. 
  תכנית ההדרכה בקבוצה בסדנת נשימה אונליין היא מובנית, עם מספר קבוע של פגישות הדרכה.
  בהדרכה האישית יש גמישות המתבטאת בסדר התרגול ומיקוד בבעיה הספציפית, ובמקרים מסוימים הדבר מתבטא בצמצום מספר הפגישות ללא שינוי בהמשך התמיכה. ככל שחולף הזמן וגדל הנסיון בהדרכות אונליין, יתרון הקבוצה קטן יחסית ליתרונות העבודה האישית הממוקדת.
  ב"לנשום מחדש" כל ההדרכות אונליין הן אישיות. 

  סדנאות נשימה אונליין – יתרונות וחסרונות

  צריך ציוד ורשת אינטרנט יציבה יחסית, כדי שהשידור לא "יתקע", שימוש בטלפון נייד אפשרי ויעיל, אבל  שיחה נכנסת עלולה לנתק רגעית את הקשר עד לחידושו. נדרשת סביבה שקטה שלא תהיינה הפרעות בזמן ההדרכה.

  שמחתי מאוד על ההזדמנות שנוצרה בעל כורחנו להרחיב את הפעילות הזו, במיוחד בימים שבהם הנשימה קובעת כל-כך הרבה. עבורי, האפשרות לראות את סביבת התרגול הביתית שם מתרחשת כל העבודה תורמת לדיוק בהכוונה. גם האפשרות לקיים שיחות מעקב קצרות (אם צריך)  בלי הצורך להגיע  – חשובה ומשמעותית. 

  סדנאות אונליין מאפשרות להסיר הרבה מגבלות בדרך להשתתפות בסדנאות הנשימה וליישום שיטת בוטייקו. זמן, מרחק, זמינות של אמצעי תחבורה ומחיר. באונליין זמן שיעור הוא נטו זמן שיעור, בזמן הנוח ביותר.

  השאירו כאן פרטים לקבלת מידע נוסף, או צלצלו 09-7724783 

   סדנאות "לנשום מחדש" – אונליין זום, או פנים אל פנים ?

   שינוי הנשימה הוא תהליך הדרגתי. תהליך שנבנה במשך מפגשי הסדנה, לבחירתכם אם באונליין או בפגישות אישיות

   סדנת נשימה אונליין או פנים אל פנים סדרה של מפגשי הדרכה אישית בלבד, למעט קבוצה של בני משפחה- הורה וילד, בני זוג וכו. בהדרכה אונליין, כאשר כל אחד בביתו היתרון המרכזי בכוחה של קבוצה פוחת ולכן גם מרחוק כל ההדרכות הן אישיות ומאפשרות התמקדות והתאמה מלאה. פגישת הדרכה נמשכת שעה עד שעה ורבע.

   כמה פגישות? מספר פגישות ההדרכה בסדנה אישית: בממוצע חמש פגישות. 

   כמה עולה סדנת נשימה אישית? בהתאם למספר פגישות ההדרכה המתאים, 350 ש"ח לפגישת הדרכה אחת. 

   ספר + הדרכה אישית מקוצרת: שילוב של לימוד עצמי (באמצעות הספר "החופש לנשום") עם סדנה מעשית קצרה וממוקדת של טכניקת התרגול. מתאים במיוחד לצמצום מספר הפגישות, לאלו שזמנם דוחק מטעמי עבודה והתחיבויות אחרות, ולצמצום עלויות. 
   כמה עולה ספר + שתי פגישות הדרכה אישיות ברשת?  מחיר: 650 ש"ח

   סדנאות נשימה לילדים:  סדרה בת חמישה מפגשים: פגישת הורים (בהתאם לצורך ולגילו של הילד)וארבע פגישות הדרכה של ילד עם הורה מלווה.
   מפגש הדרכת ילדים נמשך כשעה ומתקיים במסגרת אישית פנים-אל-פנים בלבד. 
   כמה עולה?  מחיר: 350 ש"ח  לפגישת הדרכה בתכנית.

   הדרכה אישית או הדרכה בקבוצה?

   הבחירה בין שתי האפשרויות תלויה בהעדפה אישית כמו למשל של סגנון למידה או גמישות למועדי מפגשים שנקבעים מראש.

   בקבוצה משתתפים אנשים הסובלים ממגוון בעיות הבריאות הרלבנטיות לשיטת בוטייקו. הדבר אפשרי כי הצלחת השיטה נשענת על הסדרת הנשימה ולכן אינה תלויה בסמפטום עצמו. בהתאם להרכב המשתתפים בסדנה קיימת התייחסות ייעודית לבעית בריאות, למשל הדרכה כללית בנושא הטיפול התרופתי באסטמה. גם התאמה אינדבידואלית של התרגול קשורה לקצב אישי של לימוד והתקדמות ולא לכך שהבעיה היא אסטמה או נחירות למשל.

   הדרכה האישית מאפשרת שימוש במכשיר קפנומטר לימודי, הקפנוטריינר. זהו מכשיר שבעזרתו מודדים בדרך לא פולשנית מאפיינים מרכזיים של הנשימה: רמת פחמן דו-חמצני ומספר נשימות לדקה. הנתונים מוצגים באופן רציף על המסך וכך מסייעים ללמידה הראשונית על מאפיינים אלו,  עם יכולת לזהות בזמן אמת שינויים. בהמשך זהו כלי עזר ללימוד המאפשר ראיה אובייקטיבית של המצב ומשוב על איכות ויעילות התרגול. קפנומטר היא הדרך המדוייקת ביותר להגדרת היפרוונטילציה, תופעת נשימת יתר.

   ההדרכה האישית היא כמובן ממוקדת ומאפשרת גמישות ודינמיות של סדר התרגול והתכנים על פי הצורך. היא מתאימה במיוחד לאנשים שמעונינים להגיע בזמנים הנוחים להם, ולאנשים שסגנון אישי עדיף בעיניהם. רוב הבוחרים בדרך זאת אומרים שהמניע המרכזי הוא לעבוד על הנשימה בפרטיות. 
   לעתים רחוקות אני ממליצה על הדרכה אישית בגלל מורכבות מצב בריאות כולל ושימוש בתרופות רבות.

   תשובות לשאלות נפוצות על סדנאות הנשימה 

   ראשית יש לבדוק שהבעיה הבריאותית אכן ניתנת לפתרון בעזרת יישום שיטת בוטייקו. לשם כך ניתן להיעזר בשאלון מבחן – איך הנשימה שלך? האם ישנם סימנים המחשידים מצב של נשימת יתר (היפרוונטילציה, לא כהתקף חריף, אלא כמצב מתמשך אם כי מתון). בעזרת שאלון נשימת יתר תוכלו להשיב על השאלה בעצמכם.
   בנוסף, תוכלו לקבל ייעוץ במרכז "לנשום מחדש". הייעוץ יהיה מתואם טוב יותר לאחר שתמלאו שאלון בריאות

   הצלחת שיטת בוטייקו לטפל בבעיות הבריאותיות מותנית בשני גורמים מרכזיים: המיומנות לבצע את תרגילי הנשימה בהצלחה, וההתמדה בשגרת התרגול. במהלך הקורס מוקנית המיומנות הנדרשת, ונבנית שגרת תרגול. ההתמדה היא התרגול היומי, וזהו הנדבך השני. יש לקחת בחשבון הקצאת זמן ראשונית של כ–20 דקות של תרגול בבוקר ולפני השינה. לאחר שהמיומנות קיימת, ניתן לשלב את התרגול בפעילויות אחרות, וצפיה בטלוויזיה היא דוגמא אחת. עם השיפור, אפשר להוריד הדרגתית את זמן התרגול היומי. לכן – כאשר שוקלים את שיטת בוטייקו חשוב להיות מודעים ולהגיע מוכנים. זה לא קסם, למרות שלעתים אנשים קוראים לזה כך. זו עבודה קשה ששכרה בצדה.

   בטיחות יישום השיטה גם הוא חשוב. כל שינוי בשימוש בתרופות מרשם נעשה אך ורק בהשגחה רפואית, וזאת לאחר שהושג השיפור המאפשר זאת.

   התרגילים אינם מסובכים – אין בשיטת בוטייקו תרגילים מסובכים. על הנושא הזה בדיוק כתבתי את הפוסט תרגילי נשימה בשיטת בוטייקו