סדנאות נשימה

סדנאות נשימה ב”לנשום מחדש” – באינטרנט, 21/4

 שיטת בוטייקו לטיפול בקשיי נשימה

קשיי נשימה או קוצר נשימה מתלווים לבעיות בריאות שונות שאפשר להתמודד איתן בהצלחה בעזרת שיטת בוטייקו וסדנאות הנשימה ב”לנשום מחדש”, כדי לחזור ולנשום נכון כדבר פשוט ומובן מאליו, בכל מצב, לישון שינה סדירה ורגועה ומרעננת ללא הפרעות, התקנים ואביזרים חיצוניים ולחיות ללא האיסורים, החרדות והחששות מפני קוצר נשימה צפוי. 

שיטת בוטייקו התקבלה כיעילה ובטוחה לטיפול באסטמה על ידי ארגוני בריאות בינלאומיים:  GINA האמריקאי ו – BTS/SIGN הבריטי. היא יעילה גם עבור נחירות, דום נשימה בשינה והתקפי חרדה. מצבים אלו כולם מאופיינים בנשימה שאינה נשימת-אף שקטה, סדירה ולא מאומצת. אבל לכל אחד יש את היכולת לשנות זאת למרות שהנשימה היא מנגנון פיזיולוגי המפעיל את עצמו בצורה אוטומטית. איך?  על פי שיטת בוטייקו ובאמצעות סדנאות נשימה ב-“לנשום מחדש” אלמד אותך את כל הטכניקה והתובנות שצריך לשם כך. זוהי תכנית בטוחה ויעילה לשיפור והסדרת הנשימה, באופן טבעי וללא תרופות.  מחקרים ועבודות מלמדים שעם הסדרת הנשימה – בלי תרופות, משאפים או מכשירים – נחלשות התופעות ואף נעלמות ויורדת התלות בתרופות. 

מחויבות לתוצאות: מחקרים רפואיים הוכיחו את יעילותה של שיטת בוטייקו ואת יכולתה להפחית שימוש בתרופות ולהעלות את איכות החיים. מרכז “לנשום מחדש” פועל להשגת תוצאות דומות עבור כל אחד מהמשתתפים.
בסוף הסדנה יהיו לך גם את כל הכלים: הידע, התובנות, היכולות וגם את התוצאות שכבר השגת כדי לצאת לדרך חיים חדשה באיכות חיים משופרת שבה אפשר לחזור לפעילות גופנית, לטייל, לצאת לבלות… הכול, ללא חשש או חרדה מפני ההתקף הבא.

מתלבטים? לבירור והתאמה לשיטת בוטייקו שלחו את שאלון הבריאות ונחזור אליכם 

מה בסדנה? 

  • נלמד מהי נשימה תקינה, נבין את ההשפעה של נשימה לא תקינה על מערכות הגוף ואת הקשר לבעית הבריאות שברצונך לפתור בסדנה.
  • כללי בטיחות: נדבר על חשיבות השמירה על הטיפול הרפואי (אם קיים כזה) בשלבים הראשונים של התרגול
  • נלמד איך לשחרר אף סתום בפחות מ-10 דקות, איך להתגבר בזמן אמת על שיעול, צפפצופים וקושי נשימה ,ואת התרגול היומי הדרוש כדי להסדיר את הנשימה לטווח הארוך. הכל כדי לקבל שליטה על בעיות הבריאות שהביאו אותך לסדנה. 
  • נתרגל, נתרגל,נתרגל – כדי להגיע למיומנות גבוהה ומדויקת.
  • נלמד איך לנשום נכון בזמן פעילות פיסית, ללא קושי נשימתי ולשיפור היכולות, איך לשלב נכון את הנשימה בזמן דיבור, וכיצד לבנות סדר תרגול יומי המשתלב בנוחות בשגרת החיים שלך.
  • לסיכום נלמד את כל הנדרש כדי  לשמור  את התוצאות לעתיד: מה צריך לעשות, על מה להקפיד ולמה לשים לב.

השאירו כאן פרטים לקבלת מידע על מתכונת ההדרכה באינטרנט כפי שהיא מתקיימת בימים אלו

סדנאות “לנשום מחדש” : 
(בימים אלו – כל ההדרכות ברשת,לעלויות עדכניות צרו קשר)

דרך הנשימה לבריאות”: סדנה קבוצתית בקבוצות קטנות, עד חמישה משתתפים בקבוצה. חמישה מפגשי הדרכה + מפגש מעקב. סך הכל שישה מפגשים. כל מפגש נמשך 120-90 דקות. מפגש מעקב ותמיכה כלולים בתכנית. 
כמה עולה?   מחיר: 1,500 ש”ח 

סדנת נשימה בהדרכה אישית: 5 פגישות הדרכה אישיות פנים אל פנים. מאפשר התמקדות מלאה ומדויקת במסגרת של אחד על אחד ושימוש במכשיר קפנומטר לימודי (קפנוטריינר –  Capnotriner) כעזר ללמידת התרגול על פי הצורך. לגמישות במועדי הפגישות – מתאים למי שלוח הזמנים שלו דינמי ומצבי בריאות מורכבים, וכמובן למי שזו העדפתו האישית ללימוד ותרגול הנשימה. 
כמה עולה? מחיר: 2,100 ש”ח – לא מתקיים

הדרכה מרחוק ברשת. פגישות הדרכה אישיות. כל פגישה נמשכת 60-45 דקות. אפשרי כתכנית עצמאית או בהשלמה לאפשריות אחרות. לדומה כשילוב עם הספר “החופש לנשום” או עם פגישות אישיות. 
כמה עולה פגישת הדרכה ברשת? מחיר: 300 ש”ח לפגישה. 

פגישת הדרכה אישית בודדת. (לא מתקיים)
כמה עולה? מחיר: 450 ש”ח. 

פגישה אישית לתרגול נשימה בעזרת מכשיר קפנוטריינר – Capnotrainer. – לא מתקיים
כמה עולה? מחיר: 250 ש”ח, מתאים לבוגרי סדנאות בלבד. 

ספר + הדרכה אישית מקוצרת: שילוב של לימוד עצמי (באמצעות הספר “החופש לנשום”) עם סדנה מעשית קצרה וממוקדת של טכניקת התרגול.  מתאים במיוחד לצמצום מספר הפגישות. לגרים רחוק, לאלה שזמנם דחוק מטעמי עבודה או התחייבויות אחרות ולצמצום עלויות.
כמה עולה ספר + שתי פגישות הדרכה אישיות?   880 ש”ח. 
כמה עולה ספר + שתי פגישות הדרכה אישיות ברשת?  580 ש”ח.

סדנאות נשימה לילדים:  סדרה בת חמישה מפגשים: פגישת הורים וארבע פגישות הדרכה של ילד עם הורה מלווה. מפגש  הדרכת ילדים נמשך כשעה ומתקיים במסגרת אישית  אחד על אחד בלבד.
כמה עולה?  מחיר: 250 ש”ח לפגישת הדרכה יחידה. 

הדרכה אישית או הדרכה בקבוצה?

הבחירה בין שתי האפשרויות תלויה בהעדפה אישית כמו למשל של סגנון למידה או גמישות למועדי מפגשים שנקבעים מראש.

בקבוצה משתתפים אנשים הסובלים ממגוון בעיות הבריאות הרלבנטיות לשיטת בוטייקו. הדבר אפשרי כי הצלחת השיטה נשענת על הסדרת הנשימה ולכן אינה תלויה בסמפטום עצמו. בהתאם להרכב המשתתפים בסדנה קיימת התייחסות ייעודית לבעית בריאות, למשל הדרכה כללית בנושא הטיפול התרופתי באסטמה. גם התאמה אינדבידואלית של התרגול קשורה לקצב אישי של לימוד והתקדמות ולא לכך שהבעיה היא אסטמה או נחירות למשל.

הדרכה האישית מאפשרת שימוש במכשיר קפנומטר לימודי, הקפנוטריינר. זהו מכשיר שבעזרתו מודדים בדרך לא פולשנית מאפיינים מרכזיים של הנשימה: רמת פחמן דו-חמצני ומספר נשימות לדקה. הנתונים מוצגים באופן רציף על המסך וכך מסייעים ללמידה הראשונית על מאפיינים אלו,  עם יכולת לזהות בזמן אמת שינויים. בהמשך זהו כלי עזר ללימוד המאפשר ראיה אובייקטיבית של המצב ומשוב על איכות ויעילות התרגול. קפנומטר היא הדרך המדוייקת ביותר להגדרת היפרוונטילציה, תופעת נשימת יתר.

ההדרכה האישית היא כמובן ממוקדת ומאפשרת גמישות ודינמיות של סדר התרגול והתכנים על פי הצורך. היא מתאימה במיוחד לאנשים שמעונינים להגיע בזמנים הנוחים להם, ולאנשים שסגנון אישי עדיף בעיניהם. רוב הבוחרים בדרך זאת אומרים שהמניע המרכזי הוא לעבוד על הנשימה בפרטיות. 
לעתים רחוקות אני ממליצה על הדרכה אישית בגלל מורכבות מצב בריאות כולל ושימוש בתרופות רבות.

תשובות לשאלות נפוצות על סדנאות הנשימה 

ראשית יש לבדוק שהבעיה הבריאותית אכן ניתנת לפתרון בעזרת יישום שיטת בוטייקו. לשם כך ניתן להיעזר בשאלון מבחן – איך הנשימה שלך? האם ישנם סימנים המחשידים מצב של נשימת יתר (היפרוונטילציה, לא כהתקף חריף, אלא כמצב מתמשך אם כי מתון). בעזרת שאלון נשימת יתר תוכלו להשיב על השאלה בעצמכם.
בנוסף, תוכלו לקבל ייעוץ במרכז “לנשום מחדש”. הייעוץ יהיה מתואם טוב יותר לאחר שתמלאו שאלון בריאות

הצלחת שיטת בוטייקו לטפל בבעיות הבריאותיות מותנית בשני גורמים מרכזיים: המיומנות לבצע את תרגילי הנשימה בהצלחה, וההתמדה בשגרת התרגול. במהלך הקורס מוקנית המיומנות הנדרשת, ונבנית שגרת תרגול. ההתמדה היא התרגול היומי, וזהו הנדבך השני. יש לקחת בחשבון הקצאת זמן ראשונית של כ–20 דקות של תרגול בבוקר ולפני השינה. לאחר שהמיומנות קיימת, ניתן לשלב את התרגול בפעילויות אחרות, וצפיה בטלוויזיה היא דוגמא אחת. עם השיפור, אפשר להוריד הדרגתית את זמן התרגול היומי. לכן – כאשר שוקלים את שיטת בוטייקו חשוב להיות מודעים ולהגיע מוכנים. זה לא קסם, למרות שלעתים אנשים קוראים לזה כך. זו עבודה קשה ששכרה בצדה.

בטיחות יישום השיטה גם הוא חשוב. כל שינוי בשימוש בתרופות מרשם נעשה אך ורק בהשגחה רפואית, וזאת לאחר שהושג השיפור המאפשר זאת.

התרגילים אינם מסובכים – אין בשיטת בוטייקו תרגילים מסובכים. על הנושא הזה בדיוק כתבתי את הפוסט תרגילי נשימה בשיטת בוטייקו