שיטת בוטייקו בעיתונות

מרגלית נועם על שיטת בוטייקו בעיתונות 

כאן נמצאות כתבות על שיטת אסט ותרגילי הנשימה שהיא מציעה. בעיתונות היומית, ירחונים, מגזינים רפואיים ועיתונות מקומית. 
על הטיפול באסטמה – למבוגרים ולילדים, על קשיי נשימה והחשיבות של נשימה נכונה מהאף לילדים להתפתחות מבנה פנים תקין ושיניים ישרות, ועל הטיפול בנחירות. תמונה מגוונת של אפשרויות.  

Horim Veylaimהירחון הורים וילדים: קחו נשימה – טיפול טבעי באסטמה ושיטת בוטייקו. 

"שיטת בוטייקו מטפלת באסטמה דרך הנשימה עצמה. כיצד היא מסייעת לילדים? הם לומדים לעזור לעצמם ולפעול בזמן התקף כדי להחזיר לעצמם את הנשימה המספקת. הם גם לומדים כיצד לנשום נכון כשהם בפעילות ולכן הם יכולים לחזור לגן המשחקים ולפעילות חברתית. רכישת בטחון הנובע מהיכולת להגיב ולעזור לעצמם מפחיתה מתחים ומורידה מעוצמת התופעות ומתדירותן…
יישום מלא של השיטה מתאים לילדים מגיל חמש-שש….התרגול פשוט והילדים לומדים אותו מהר".

על שיטת בוטייקו בעיתון הארץעיתון הארץ, מדור בריאות: בשבחי השטחיות. 

"במקום לנשום עמוק בזמן התקף אסטמה, לומדים להפחית את נפח אוויר ששואפים. כך מגדילים את כמות החמצן לרקמות במצבים של קוצר נשימה. שיטת בוטייקו היא אחת היעילות ביותר לטיפול בחולי אסטמה. מחקרים מראים על הפחתה ניכרת בשימוש במרחיבי סמפונות, במשאפים ובאינהלציות.
ד"ר אבנר גורן, רופא ילדים מומחה לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולאסטמה ממליץ לעתים על הטיפול. גם בשל תוצאות המחקרים, וגם בגלל שאני יודע בוודאות שלא מתערבים למטופלים בשום שלב בטיפול התרופתי, הוא אומר. 
יתרון נוסף של השיטה – אין צורך ללמוד אותה יותר מפעם אחת. זה כמו לרכב על אופניים. ברגע שלמדת פעם אחת, ההצלחה היא לתמיד".

שיטת בוטייקו בעיתונותשיטת בוטייקו בעיתונותשיטת בוטייקו בעיתונותמנטה:נושמים לרווחה. לנשום נכון ולהשתחרר מלחצים (על פי אפקט בוהר)

"…שיטת בוטייקו, אחת משיטות הטיפול היעילות להקל על חולי אסטמה ללא שימוש בתרופות… לפי השיטה יש להגיב מיד כאשר חשים קושי בנשימה ולא לדחות. ראשית יש להירגע ולהרגיע את הנשימה ולתרגל. ..גישה זו מבוססת על אפקט בוהר – ככל שנושמים כמות גדולה יותר של אוויר פחות חמצן מגיע לרקמות… גם מיישמים נשימה דרך האף – הנשימה הטבעית והנכונה".

שיטת בוטייקו ונשימת פה ברבעון שינניות - 1 שיטת בוטייקו ונשימת פה ברבעון שינניות - 2רבעון,אגודת השינניות: מדור מאמרים מקצועיים

"לנשימת פה יש השלכות על הבריאות בכלל, ועל בריאות הפה בפרט. למקומה בחלל הפה יש קשר ישיר להיצרות של הלסת העליונה. כאשר הפה פתוח, הלשון אינה יכולה להיות מונחת מתחת לחך העליון. בזמן בליעה היא מפעילה כנגדו כוח וכך הלסת העליונה מעוצבת לפי המבנה של היקף הלשון. בהיעדר הלשון כנגד החיך העליון התוצאה היא התפתחות לסת צרה, מבנה פנים צר וצפיפות שיניים.
בנוסף לרוק יש תפקיד במלחמה בחיידקים והיובש הנובע ממעבר אוויר בפב מגביר מצב דלקתי בחניכיים.
שיטת בוטייקו מא]שרת את חזרתה של נשימת אף טבעית. התרגול מתאים גם למי שמעברי האף שלהם פתוחים וגם למי שבובלים מחסימה במעברי האף".

שיטת בוטייקו ונחירות כתבה מאת אודטה מעריבמעריב, המדור של אודטה: מה עושים עם נוחר סדרתי? 

"נחירה היא לא רק פגם אסתטי, זו ממש סכנה לחיים". אודטה מציעה את שיטת בוטייקו כ"קורס נהיגה לנשימה", כלומר איך לעשות את זה נכון. "מלמדים  איך לנשום דרך האף ובשום אופן לא דרך הפה. מלמדים גם את הרקע התיאורטי והעקרונות הפיזיולוגיים של הנשימה, מודעות להרגלי נשימה נכונים בשגרת החיים, תרגול והנחיה להמשך עבודה עצמאית "חשוב לדעת שלא כל היום נושמים  מיוחד, אלא רק בזמן התרגול".

Medisin-1 Medisin-2Medissin-3מדיסין, הרבעון לרפואת ילדים; שיטת בוטייקו לטיפול באסטמה בילדים.

"השיטה מבוססת על תרגילי נשימה. היא אינה תחליף לטיפול תרופתי. ההדרכה הנשימתית מתווספת לטיפול הרפואי משפרת את השליטה במחלה ומביאה להפחתת המינון במשאפי הסטרואידים. כל שינוי בטיפול התרופתי המונע מבוקרעל ידי הרופא המטפל ומתבצע רק לאחר היעלמות הסמפטומים". 

Derech Haosher-2 Derech Haosher-1Derech Haosher-3הירחון-דרך האושר:קחו נשימה

...מדובר על סדרת תרגילי נשימה ותכנית הדרכה ממחקרו של הרופא והמדען הרוסי ד"ר בוטייקו המבוססת על עקרונות פיזיולוגיים של מערכת הנשימה… אחת מבעיות הנשימה העיקיות נעוצה בכך שרובנו נושמים דרך הפה למרות שרצוי לנשום דרך האף. … משתמשים בשיטת בוטייקו בשני שלבים. בשלב הראשון מקלים על הסמפטומים ובשלב השני דואגים לכך שלא יהיו תנאים פיזיולוגיים להתפתחותם. …עם הזמן השיטה הופכת לטבע שני וברגע שרכשת את הרגלי הנשימה הנכוהים, אתה לא יכול לשכוח אותם".

מדור בריאות בעיתון מקומי: לקתה בהתקף אסטמה ביום עיון לחוליםמדור בריאות בעיתון מקומי: לקתה בהתקף אסטמה ביום עיון לחולים

"קשישה בת 80 לקתה בהתקף אסטמה במהלך יום עיון בחולון… היא אומרת: בנוסף לרופאים שהיו במקום וניסו לעזור ליפנתה אלי גברת אחת ואמרהשהיא יכולה לעזור לי. יחד עם תרופת הוונטולין זה עזר. בינתיים הגיע האמבולנס אבל סירבתי לנסוע, כי הטיפול של הגברת עזר לי והרגשתי יותר טוב. 
אומרת הגברת (מרגלית נועם) : ניגשתי אליה, ביקשתי את רשותה לעזור לה והיא הביעה את הסכמתה. תרגילי הנשימה שעשיתי אתה הקלו עליה , כך מסתבר, מאוד. מדובר בתרגיל נשימתי שמשתמשים בו במצב חירום, כשנמצאים בשום מקום ואין את כל העזרים. זה עזר לה כל כך, כשהאמבולנס הגיע היא לא רצתה להתפנות כי מצבה הוטב".