מרגלית נועם

היי, כאן מרגלית נועם, ואני שמחה שהגעת לכאן, לאתר לנשום מחדש. 

הסיפור שלי וההתחלה של לנשום מחדש
אל שיטת בוטייקו הגעתי במקרה, אחרי שלא מצאתי דרך לעזור לבני להתמודד עם האסטמה הקשה שלו ממנה סבל מגיל ארבע. למרות ההקפדה על התרופות לאסטמה המצב רק החמיר. חווינו עשר שנים ובהן לילות רבים ללא שינה, ימים של היעדרות מעבודה/בית הספר, והרבה איסורים ומגבלות. כששמעתי על השיטה, חשבתי שאין מה להפסיד. הרי "אם לא יעזור, גם לא יזיק". מיכיוון שרציתי להיות שותפה פעילה רשמתי את שנינו לסדנה.

פחות מחודש אחר כך אפשר היה לנשום לרווחה, ואחרי חודשיים נוספים המצב השתנה מן הקצה אל הקצה. השימוש בתרופות כבר היה מינימלי, בני שלט בנשימה שלו באופן מלא, וחזר להיות ילד (נער) כמו כל הילדים. תקופת המגבלות הסתיימה. אפילו "הטיול הגדול" הגיע בהמשך אחרי הצבא, כשהוא מטפס על פסגות הרים ללא כל קושי (ראו תמונה).  

מרגלית נועם ובנה

הרצון להעביר את המסר הלאה התפתח לאיטו והפך לחזון שקרם עור וגידים והפך להיות 'לנשום מחדש'. בשנת 2003 יצאתי לבריטניה והוסמכתי להדריך את השיטה על פי הסטנדרטים של הארגון הבינלאומי BIBH. בשנת 2004 התחלתי את דרכי כמדריכת בוטייקו, חלוצת השיטה בשפה העברית.
מאז ועד היום אני מדריכה ילדים, בני נוער ומבוגרים הסובלים מבעיות בריאות ומירידה באיכות חיים שקשורים לנשימה לקויה.

הפעילויות שלי:
שיטת בוטייקו קלה ליישום וזאת לאחר מספר מצומצם של מפגשי הדרכה. במסגרת סדנאות הנשימה שלי אני מלמדת גם "מה ואיך": את טכניקת התרגול, השילוב האופטימלי בסדר היום והנחיות נוספות,  וגם "למה": את העקרונות הפיזיולוגיים של הנשימה שעליהם השיטה מבוססת.
אלו הן האפשרויות הלימוד:

 • הדרכה אישית 1X1
 • הדרכה אישית ברשת, אונליין זום
 • הדרכה אישית לילדים בנוכחות הורה מלווה
 • לימוד עצמי עם הספר "החופש לנשום" ותמיכה במייל על פי הצורך.

ה"אני מאמין" שלי
שיטת בוטייקו מטפלת במספר גדול של בעיות בריאות, ולכן יכולה להקל על אנשים רבים. יישום השיטה מאפשר לכל אחד לקחת אחריות אישית, ולנקוט בפעילות כדי לשפר את מצבו הבריאותי, כי אפשר להשיג שליטה על המצב.
זאת הסיבה ששיטת בוטייקו חייבת להיות זמינה לכל אדם שיכול ליהנות ממנה, בדרך המתאימה לו. דרך שאינה תלויה בגורם חיצוני, מקום או זמן.
המטרה שלי היא להמשיך ולהעלות את המודעות לכך שיש פתרון טבעי לאסטמה, לקשיי נשימה ולבעיות בריאות אחרות, להנגיש את השיטה באופן רחב ככל שניתן ולהפיץ את אפשרות הבחירה בה לכל מי שזקוק לה. מאמונה זו התפתחו הפעילויות הבאות:

 • פרסום של הספר 'החופש לנשום' על שיטת בוטייקו בשפה העברית.
 • ההכשרה שלי להסמכת מדריכים וכך להרחיב את קהל המטפלים בשיטת בוטייקו בישראל.

היכולת לעזור לאנשים שברבים מהמקרים לא ידעו שהפתרון ממתין להם מעבר לפינה, היא הסיבה להיותי מדריכה בשיטת בוטייקו. לשמחתי, אני רואה את התרחשותו של השינוי במצבם הבריאותי של מטופליי בזמן אמת

ההכשרות שלי בשיטת בוטייקו

 • BIBH בהדרכת ג'ניפר סטרק, חלוצת שיטת בוטייקו בניו זילנד ומחברת הספר The Carbon Dioxide Syndrom
 • סדנה למדריכים עם ד"ר אנדרי נובוזילוב, בנו של ד"ר בוטייקו ועם אלמנתו ד"ר לודמילה בוטייקו
 • סדנת רענון עם פאטריק מקיואן, המדריך הוותיק ומחברם של ספרים רבים בתחום.
 • הדרכות המשך במסגרת ארגוני מדריכים בינלאומיים בהן אני חברה.

קשיי נשימה ובעיות בריאות בהן טיפלתי עד היום
ב'לנשום מחדש' אני פועלת משנת 2004. עד היום הצלחתי לעזור למתמודדים עם אסטמה – ילדים ומבוגרים כאחד, לצעירים הנמצאים לפני גיוסם הצבאי ומעוניינים להעלות את הפרופיל הרפואי, סייעתי לאנשים שסובלים מאף סתום מסיבות שונות (נזלת כרונית, ריריות נפוחות, מחיצה עקומה ועוד), סייעתי במקרים רבים של נחירות, דום נשימה בשינה ונדודי שינה, ובטיפול באלרגיות שונות, בקדחת השחת. עבדתי בהצלחה גם עם ילדים שנושמים מהפה ובכך גורמים לעיוות מבנה הלסת והפנים ועזרתי גם במקרים של התקפי חרדה.

הארגונים הבינלאומיים שבהם אני חברה, כחלק מהתמחותי בשיטת בוטייקו:

 • BPI –   Buteyko Professionals International   ארגון בינלאומי של מדריכי בוטייקו
 • BBEA – BUTEYKO BREATHING EDUCATORS ASSOCIATION 
  הכנס בבוסטון, 2017
  מרגלית נועם בכנס שיטת בוטייקו, בוסטון 2017

לאחר שנות נסיון רבות בתחום, אשמח לסייע גם לך בשיפור איכות חייך, באמצעות שיטת בוטייקו.

מרגלית נועם