קשיי נשימה – היפרוונטילציה קוצר נשימה וחרדה

קשיי נשימה וחרדה

טיפול בקשיי נשימה ובקוצר נשימה 

קשיי נשימה יכולים לנבוע ממגוון של סיבות. מקרים רבים  של קשיי הנשימה ניתן לפתור בעזרת טכניקות לנשימה נכונה, קלה ואף בפה סגור. רוב האנשים נושמים בצורה לא מדויקת. נשימה היא אכן פעולה שמתבצעת באופן אוטומטי, ולכן ניתן לחשוב בטעות שדרך הנשימה שלנו נכונה – הרי היא מבוצעת על ידי הגוף באופן טבעי, אך אין זה כך בפועל. רוב האנשים נושמים יותר מדי או נושמים נשימות כבדות, כמעט ורק דרך הפה ובאופן כללי בצורה לא יעילה ולא בריאה. ברוב המקרים מדובר בהיפרוונטילציה.

קשיי נשימה יכולים לנבוע מחרדה (כגון קוצר נשימה מחרדה), מאסטמה, מהתקררות ומשפעת, מהפרעות נשימה שונות – בשינה ובערנות, וכן גם מסיבות אחרות. טיפול בקוצר נשימה מתבצע על ידי שיטת בוטייקו שמשנה את הדרך שבה אנו נושמים ומקנה לנו מיומנות נשימה אוטומטית שונה בתכלית.

מהי היפרוונטילציה?

בבואנו לתאר מה זה היפרוונטילציה נסביר תחילה את צירוף המלים מהן מורכבת המילה היפרוונטילציה: היפר = יותר, וונטלציה = איוורור, וביחד: איוורור יתר. וההקשר הוא איוורור יתר  של דרכי הנשימה. בעברית המונח היפרונטילציה הוא נשימת-יתר. הכוונה ליותר אוויר מצרכי הגוף מה שמביא לנשימה מהירה. התסמינים של היפרוונטילציה הם למשל: נשימות מהירות וקצרות בישיבה מול הטלוויזיה, או נשימות כבדות בשנת הלילה. בשני המקרים זהו מצב מנוחה, אבל נשימה שמתאימה למאמץ.  ולמה היפרונטילציה אינה דבר טוב? נשימה בתהליך של היפרונטילציה (נשימת יתר) גורמת לירידה ברמת הפחמן הדו-חמצני בדם בגלל הפינוי הרב שלו מדרכי הנשימה ולכן לירידה באספקת החמצן בכלל ולמוח בפרט. היפר ונטילציה גם גורמת לתופעות רבות נוספות כמו נימול באצבעות הידיים / רגליים, לחץ בחזה ותופעות אחרות הדומות לארוע לב ונגרמות כתוצאה מהיפר וונטילציה.

היפרוונטילציה יכולה להיות ברורה עם נשימה מהירה ולרוב גם שטוחה. זהו ארוע, מצב חריג וחריף. אבל היא יכולה להיות גם נסתרת: רק מעט יותר מהר, בפה פתוח ובשימוש מוגבר בנשימת חזה. עדיין – מדובר בנשימות מהירות האיוורור מוגבר. מצב זה של נשימות קצרות ומהירות יכול להימשך תקופות ארוכות והופך להרגל קבוע, לשיבוש קבוע של הנשימה – שיבוש של תבנית ודפוס נשימה. זוהי נשימת יתר מתמשכת, כרונית. בעיות בריאות רבות מתאפיינות בה. אנשים הסובלים מאסטמה (אסטמה בילדים או מבוגרים) נושמים פי 3-2 יותר אוויר לדקה כשהם אינם בהתקף אסטמה או קוצר נשימה. וגם כאן – התופעות הן רבות ויכולות להיות דומות למחלות בעוד שהסיבה היא נטו נשימה לקויה. את ההרגל הזה אפשר לשנות בעזרת תרגילי נשימה וזה יהיה שינוי בדפוס הנשימה הקבוע. זהו הטיפול בהיפרווטילציה באמצעות שיטת בוטייקו.

טיפול בקוצר נשימה על ידי שיטת בוטייקו

אם אתם סובלים מקשיי נשימה וחרדה היא חלק מהעניין. ברגע שאנחנו מתקשים לנשום, בין אם מדובר בהתקף חרדה או בהתקף אסטמה או מסיבה אחרת – זה מלחיץ ולא נעים, והופך את הנשימה לטובה עוד פחות. סדנאות נשימה בשיטת בוטייקו יטמיעו בכם את היכולת לנשום באופן נכון, מדויק, סדיר ובתדירות הנכונה, ויעזרו לכם להתמודד באופן מיטבי עם קשיי נשימה וחרדה כגון קוצר נשימה וחרדה. אנשים רבים נושמים יותר מדי, וזהו מצב מזיק שנקרא היפרוונטילציה, ומתאפיין בנשימות מהירות אצל ילדים ומבוגרים. הסדנאות יעזרו לכם באופן מהיר למדי, ואת ההטמעה העמוקה תרכשו לרוב כעבור מספר מפגשים. הסדנאות כטיפול בקוצר נשימה הן פשוט תהליך של הקניית מיומנות וכלים להטמעה של נשימה נכונה של הגוף, וזהו סוד קסמן. רכישה נכונה של המיומנות שתישאר אתכם לנצח וללא צורך בטיפול חוזר או בהוצאת כספים נוספת.

סדנאות "לנשום מחדש"

ההדרכה מתקיימת בהדרכה אישית – 1 על 1, פנים אל פנים או בהדרכה מרחוק בזום. קיימת אפשרות ללמוד לפי הספר "החופש לנשום" ובתוספת הדרכה אישימת מקוצרת. ויש גם סדנאות נשימה לילדים בליווי הורה מלווה.

המרכז לטיפול בקשיי נשימה

אם אתם מעוניינים בטיפול בקוצר נשימה, מרכז "לנשום מחדש" נמצא ברעננה. ניתן ליצור איתנו קשר בטלפון 09-7724783 או בטופס יצירת קשר בקישור הבא.